Také T-Mobile radikálně rozšíří pokrytí 3G v ČR

17. 6. 2010 19:36    Rubrika: Tiskové zprávy

T-Mobile do konce roku pokryje tři desítky měst UMTS

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

- T-Mobile už během léta radikálně rozšíří pokrytí sítě UMTS
- V současné době T-Mobile testuje technologii HSPA+ s rychlostí až 21 Mbit/s
- Dokončení modernizace GSM sítě přineslo vyšší přenosové rychlosti i nové funkce

T-Mobile pokračuje také v letošním roce v rozsáhlých investicích do technologií. Minulý týden byl po 18 měsících dokončen projekt modernizace GSM sítě. Nyní se operátor soustředí na rychlé rozšíření 3G služeb. Do konce června budou k dispozici v Brně a Plzni a významně se zvětší rovněž pokrytí Prahy. Do konce léta pak přibude většina krajských měst.

„Před týdnem jsme dokončili kompletní modernizaci naší GSM sítě. Všichni naši zákazníci v každém místě naší republiky tuto změnu poznají. Získali tím totiž kvalitnější spojení, lepší pokrytí v některých problematických oblastech a podstatně vyšší přenosové rychlosti při surfování po internetu, které souvisejí s nasazením technologie EDGE v celé síti T-Mobile,“ říká Frank Meywerk, výkonný ředitel technologického úseku T-Mobile.

Jeho slova přitom potvrzuje i nezávislé měření společnosti 3P Consulting, která pravidelně hodnotí kvalitu všech GSM sítí v České republice. Ta v druhém pololetí loňského roku, kdy byla modernizace GSM sítě teprve ve své polovině, vyhodnotila síť T-Mobile jako nejlepší v oblasti hlasových i datových služeb. Během modernizace sítě bylo vyměněno všech 4 514 základnových stanic a 112 kontrolerů. Nové vysílače mají mj. o 45 % nižší spotřebu elektrické energie.

Velký 3G třesk startuje
Během následujících dvou týdnů bude výrazně rozšířena dostupnost 3G v Praze a UMTS síť bude spuštěna v Brně a Plzni. Během letošního léta se pak 3G služby rozšíří do Českých Budějovic, Olomouce, Pardubic, Ústí nad Labem, Hradce Králové, Liberce, Ostravy a Karlových Varů. Do konce letošního roku k nim přibudou další tři desítky největších měst v České republice a jejich nejbližším okolí. V letech 2011 až 2012 pak T-Mobile počítá, že 3G budou moci využívat obyvatelé celkem 500 měst a obcí.

Navíc T-Mobile již v současné době testuje technologie HSPA+ zahrnutou ve specifikaci UMTS 3GPP Release 7, která nabízí maximální teoretickou přenosovou rychlost až 21 Mbit/s. Tato technologie bude znamenat další citelné navýšení přenosové rychlosti i další zvýšení rychlosti odezvy při načítání webových stránek. Pro technologii HSPA+ již v současné době existují na trhu první komerčně dostupná koncová zařízení. Pokud interní testování potvrdí předpokládaný nárůst reálných přenosových rychlostí, může T-Mobile tuto technologii představit zákazníkům v horizontu několika měsíců.


| Diskuse | Tiskové zprávy