Na dovolené s mobilním internetem
30. 8. 2010 14:53 Rubrika: Tiskové zprávy
Téměř polovina internetové populace nevydrží na dovolené bez mobilního internetu
TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění
Zhruba polovina Čechů, kteří používají internet, si ho berou v mobilu nebo notebooku s sebou i na dovolenou. Nejčastěji navštěvují sociální sítě a soukromý e-mail. 17 % z nich musí být dokonce během dovolené k dispozici na pracovním e-mailu. Chytré telefony s internetem vytlačují v posledních letech také papírové autoatlasy. Dvě pětiny lidí, kteří s sebou mají na dovolené mobilní internet, používají mobil i jako navigaci.
Vyplývá to z průzkumu Vodafone Zoom, zaměřeného na internetovou populaci, který pro Vodafone mezi 1 536 respondenty realizovala v srpnu agentura Data Collect.
Další závěry průzkumu:
• Více než polovina dotázaných, kteří o dovolené používají mobilní internet, navštěvuje během své dovolené sociální sítě (Facebook, Twitter, apod.) Nejčastěji je využívají k nahrávání fotografií a videí z dovolené.
• Vzrostla obliba posílání pozdravu z dovolené přes e-mail prostřednictvím mobilních dat (místo pohlednic) - třetina těch, kteří o dovolené používají mobilní internet, posílá pozdravy tímto způsobem.
• Klasické pohlednice jsou také stále častěji nahrazovány MMSkami. Jejich obliba narostla za tři roky o celých 20%. K nárůstu přispěl zejména pokles ceny MMS.
• Téměř dvě pětiny lidí, kteří o dovolené využívají mobilní data, používá internet v mobilu či notebooku i v zahraničí.
42 % dotázaných tráví letní dovolenou v České republice i v zahraničí. V České republice lidé upřednostňují poznávací a aktivní dovolené, zatímco v zahraničí tráví častěji dovolenou pasivně u moře.
Nejčastějším důvodem, proč lidé na dovolené mobilní internet či internet v mobilu nepoužívají, je skutečnost, že jej nepoužívají vůbec, ani mimo dovolenou.
Vodafone v současné době pokrývá čtvrtinu populace rychlým mobilním internetem 3G a 95 % populace prostřednictvím technologie EDGE.