HP zahajuje spolupráci se společností Hynix

8. 9. 2010 09:22    Rubrika: Tiskové zprávy

HP zahajuje spolupráci se společností Hynix na uvedení nového paměťového prvku – memristoru – na trh

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Revoluční technologie vyvinutá v HP Labs umožní vyrábět rychlejší a energeticky úspornější počítačová zařízení

Společnost HP oznámila uzavření dohody o společném vývoji s předním světovým dodavatelem pamětí – Hynix Semiconductor Inc. Předmětem spolupráce bude výroba nového prvku obvodů – memristoru, objeveného ve vývojových laboratořích HP Labs, a jeho integrace do paměťových produktů.

Hlavní bod spolupráce
HP a Hynix budou společně vyvíjet nové materiály a integrační procesy, jež umožní komerční vývoj tzv. resistivní paměti s náhodným přístupem (Resistive Random Access Memory, ReRAM). Hynix bude technologii memristorů implementovat ve svém výzkumném a vývojovém pracovišti.
Řešení ReRAM představuje trvalou paměť s nízkou spotřebou energie a potenciálem nahradit dnešní flash paměti používané v mobilních telefonech a MP3 přehrávačích, či sloužit jako univerzální paměťové médium. Tato paměť se tedy může chovat jako flash, DRAM nebo třeba i pevný disk.
Výzkum memristorů z HP Labs
Memristory vyžadují k provozu méně energie, jsou rychlejší než současné technologie solid-state pamětí a dokážou uchovávat informace i bez napájení. Memristor neboli „paměťový odpor“ postuloval jako čtvrtý základní prvek obvodů profesor Leon Chua z University of California v Berkeley v roce 1971 a poprvé jej experimentálně prokázali vědci z HP Labs v roce 2006.
HP začátkem tohoto roku oznámilo, že memristor může řešit i logické funkce. Prokázalo tak, že zařízení založená na memristorech by mohla změnit standardní paradigma výpočetní techniky tím, že umožní provádět výpočty ve stejných čipech, v nichž jsou uložena data, a ne jen v samostatné centrální procesorové jednotce.
Uvedení vědeckého objevu na trh
Dohody o společném vývoji jsou jedním ze způsobů, jak HP spolupracuje s jinými subjekty na využití svého intelektuálního vlastnictví zahrnujícího více než 30 000 patentů. Spoluprací s dalšími firmami na uvádění nových technologií na trh prostřednictvím licencování intelektuálního vlastnictví a jiných dohod o převodu technologií pomáhá HP vytvářet nové obchodní příležitosti; zároveň si tímto způsobem zajišťuje návratnost svých investic do výzkumu a vývoje.


| Diskuse | Tiskové zprávy