Nokia N8 - soutěž pro mladé filmové talenty s FAMU

20. 12. 2010 13:07    Rubrika: Tiskové zprávy

Studenti FAMU budou točit krátké filmy na mobilními telefony Nokia N8

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Filmová a televizní fakulta Akademie muzických umění v Praze (FAMU) a společnost Nokia Česká republika pořádají soutěž pro mladé filmové talenty. Pět finalistů získalo od společnosti Nokia po 50 000 Kč na produkci krátkého filmu natočeného výlučně s využitím mobilního telefonu Nokia N8. Ten nabízí optiku Carl Zeiss a umí pořizovat video v HD rozlišení 720p. Výherce si odnese 70 000 Kč na natočení jakéhokoliv vlastního filmu.

„Filmová tvorba se dnes ubírá mnoha různými směry. Zejména v amatérské tvorbě je nyní důraz kladen na krátká videa se silným a jasným sdělením, která lze zveřejnit na internetu, například na YouTube. Filmařem se tak svým způsobem může stát opravdu každý,“ říká Eric Rosenzveig, vedoucí Centra audiovizuálních studií FAMU. „Jakákoliv podpora mladých filmařů, která jim navíc umožní důkladné seznámení s novými nástroji, které se pro filmovou tvorbu mohou použít, je z naší strany vítána,“ dodává. „Společnost Nokia už dávno není jen výrobcem mobilních telefonů,“ říká Pavla Tomsová, marketingová ředitelka Nokia Česká republika. „S tím, jak se vyvíjejí mobilní telefony a jejich funkce, jsme se už dávno stali také významným světovým producentem hudebních přehrávačů, fotoaparátů, satelitních navigací a v neposlední řadě také videokamer. Proto jsme se touto soutěží rozhodli podpořit mladé talentované české filmaře,“ dodává.

Samotná soutěž probíhá ve dvou kolech. V prvním kole, které začalo 25. listopadu 2010 a skončilo 6. prosince 2010, měli studenti zaslat náměty na krátké, zhruba tříminutové filmy na téma „Connecting people.“ Porota složená z pedagogů FAMU, ze zástupců společnosti Nokia Česká republika a pořádající agentury Etnetera, pak vybrala z 21 návrhů celkem pět finalistů. Tito studenti FAMU se nyní budou ucházet o hlavní cenu, kterou je 70 000 korun na libovolný vlastní projekt. Každý z finalistů obdržel od společnosti Nokia částku 50 000 korun na produkci soutěžního filmu a samozřejmě přístroj Nokia N8. Porota udělila také jednu divokou kartu.

Natáčení krátkých soutěžních filmů začalo 15. prosince 2010, kdy finalisté obdrželi prostředky na produkci filmů. Nyní mají dva měsíce na to, aby své snímky natočili, sestříhali a připravili do finální podoby. Soutěžící mohou využívat libovolných pomůcek, herců i žánrů. Jedinou podmínkou je natočit vše mobilním telefonem Nokia N8 a dodržet stopáž v rozmezí 2 až 5 minut. Prezentace hotových filmů proběhne 14. února 2011, vítěz bude vyhlášen následně.

Mezi finalisty postoupili:
• Jan Březina, student 4. ročníku na Katedře režie, se snímkem Prašť jako uhoď,
• Petr Hátle, student 4. ročníku na Katedře dokumentární tvorby, se snímkem Total record,
• Lubomír Michálek, student 2. ročníku na Katedře scenáristiky a dramaturgie, se svým snímkem Zmrtvýchvstání,
• František Týmal, student 4. ročníku v Centru audiovizuálních studií, se snímkem Jiskra,
• Štěpán Vodrážka, student 3. ročníku na Katedře střihové skladby, se svým filmem Konektor.
• Jan Látal, student 2. ročníku na Katedře dokumentární tvorby, obdržel divokou kartu s námětem na snímek K moři,

V porotě zasedli: Pavel Jech (děkan FAMU), Michal Bregant (děkan FAMU International), Eric Rosenzveig (vedoucí CASu), Tomáš Doruška (zástupce vedoucího katedry střihu) a Hana Jarošová (zástupce vedoucí katedry režie), za společnost Nokia Česká republika usedla v porotě Pavla Tomsová (marketingová ředitelka Nokia Česká republika) a Michal Kříž (spolumajitel Etnetera a.s.).


| Diskuse | Tiskové zprávy