HP zvýšilo výkon sítě CERNu

17. 2. 2011 10:46    Rubrika: Tiskové zprávy

Společnost HP oznámila, že CERN, jedno z největších a nejuznávanějších center vědeckého výzkumu na světě, si vybralo síťové technologie HP pro zlepšení výkonnosti, spolehlivosti a zabezpečení své sítě, která umožňuje převratnou vědeckou činnost.

HP zvýšilo výkon sítě CERNu

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním zněníVýzkumnou komunitu CERNu tvoří přes 10 000 vědců a inženýrů, kteří potřebují rychle a bezpečně sdílet rozsáhlé objemy dat s kolegy v CERNu i po celém světě. Exploze informací a analyzovaných dat přiměla CERN, aby se obrátil na HP s žádostí o zdokonalení své IT infrastruktury pomocí řešení z oblasti HP konvergované infrastruktury, jež integruje servery, datová úložiště a síťové prvky do fondů interoperabilních zdrojů.

Síťová infrastruktura v kampusu CERNu má zajišťovat efektivní a robustní komunikaci mezi jednotlivými pracovišti CERNu. Proto bylo přijato i rozhodnutí urychleně zavést internetový protokol IPv6 (Internet Protocol Version 6) pro sítě založené na přepínání paketů.

„Potřebovali jsme spolehlivou, bezpečnou a osvědčenou síťovou infrastrukturu, která by dokázala podpořit IPv6 pro rychlejší komunikaci a funkce multicastu pro nové aplikace,“ řekl Jean-Michel Jouanigot, šéf skupiny komunikačních systémů v IT oddělení CERNu. „Společnost HP nám připravila pětiletý vývojový plán, který naprosto splnil naše kritéria a růstové cíle. HP je silným partnerem a sdílí naše odhodlání objevovat vyspělé technologie prostřednictvím dlouhodobého výzkumu a vývoje.“
HP a CERN mají za sebou dlouhou historii spolupráce na výzkumu a vývoji vyspělých síťových technologií. Např. projekt CINBAD (CERN Investigation of Network Behaviour and Anomaly Detection, Šetření chování sítě a detekce anomálií v CERNu), spuštěný v roce 2007 ve spolupráci se společností HP, je plně založen na síťové technologii HP.

Cílem projektu CINBAD je pochopení chování velkých počítačových sítí v kontextu vysoce výkonných počítačových aplikací a akademických instalací, jako je právě infrastruktura CERNu. Akademická síť CERNu s více než 50 000 aktivními uživatelskými zařízeními propojených 10 000 km kabelů a optických vláken a 2 500 přepínačů a směrovačů se výborně hodí pro studium a testování široké řady síťových aplikací.

Preferovaná síťová technologie předních vědců
Zařízení CERNu v okolí Ženevy jsou nyní propojena přepínači HP řady E. V těchto zařízeních CERNu se nachází šest urychlovačů částic včetně Velkého hadronového urychlovače (LHC), největšího a nejvýkonnějšího urychlovače částic na světě, a projektu Worldwide LHC Computing Grid (WLCG), což je největší vědecká výpočetní síť na světě. WLCG umožňuje vědcům sdílet, ukládat a analyzovat 15 petabajtů (15 milionů gigabajtů) dat každý rok.

Pro připojení serverů v datových centrech k okraji sítě vybral CERN přepínače HP E6600, E5412 a E8212 a vyspělé inteligentní přepínače HP E3500 určené pro okraje sítě. Tato řešení založená na otevřených standardech zaručují, že síť CERNu je snadno spravovatelná, flexibilní, bezpečná a rozšiřitelná, a umožňuje organizaci snadno a s rozumnými náklady přejít na IPv6.

Portfolio prvotřídních produktů společnosti HP zahrnuje intelektuální majetek vytvořený v rámci dlouhodobé spolupráce s institucí CERN.


| Diskuse | Tiskové zprávy