Bezkontaktní mobilní platby NFC v ČR

24. 3. 2011 19:31    Rubrika: Tiskové zprávy

Bezkontaktní mobilní platby NFC v ČR: pilotní projekt odstartuje již v polovině letošního roku

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Společnosti Telefónica O2, Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR a VISA Europe společně odstartují již v polovině letošního roku pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb. Nová technologie přenese platební funkce z klasické platební karty na SIM kartu mobilního telefonu.

Cílem šestiměsíčního projektu je získat poznatky z reálného využívání bezkontaktních mobilních plateb a připravit se na komerční spuštění této služby. Do ověřovacího provozu se zapojí po dvou stovkách klientů společností Telefónica O2, Komerční banky a Citibank. Terminály pro akceptaci bezkontaktních plateb mobilním telefonem budou vybaveny vybrané pokladny ve čtyřech hypermarketech Globus v Praze a Plzni. Platební aplikaci, která bude nahrána na SIM karty mobilních telefonů výhradně v síti O2, poskytne karetní asociace VISA Europe.

Aplikace elektronické peněženky O2 Wallet vyvinutá společností Telefónica rozšíří použití mobilních telefonů i v dalších oblastech běžného života.
Obsah dnešní klasické peněženky (např. platební, dopravní i věrností karty, slevové kupony apod.) tak budou moci mít uživatelé na SIM kartě svého mobilního telefonu. Používání elektronické peněženky v mobilu je velmi jednoduché a pohodlné. Další výhodou je potvrzení platebních transakcí v reálném čase.

V rámci pilotního projektu budou použity mobilní telefony Samsung Star 5230 NFC s předinstalovanou mobilní aplikací O2 Wallet, která bude obsahovat platební kartu VISA pro platby v Globusu a Plzeňskou dopravní kartu pro platby v městské hromadné dopravě v Plzni.

"V připravovaném komerčním provozu předpokládáme nasazení speciálních verzí
O2 Wallet aplikace pro telefony Apple iPhone, BlackBerry, Samsung Galaxy II a další telefony vybavené NFC technologií," uvedl Richard Walitza, manažer pro finanční služby společnosti Telefónica O2 Czech Republic.

Potenciál pro rozšíření bezkontaktních mobilních plateb v České republice je vysoký. "Ke konci loňského roku vydaly tuzemské banky takřka 9,3 milionů platebních karet, kterými zaplatili jejich držitelé u obchodníků nákupy za více než 203 miliard korun. Platby kartami snižují pro spotřebitele rizika, která plynou z držení hotovosti, a obchodníkům zase pomáhají optimalizovat provoz. Bezkontaktní mobilní platby jsou pro Komerční banku perspektivní právě proto, že jsou jednou z cest, jak klientům ještě více zpříjemnit bezhotovostní placení a tím nadále objemy plateb kartami zvyšovat," uvedl Sirus Zafar, ředitel Platebních karet Komerční banky.

"Mobilní platby jsou založené na nejmodernější bezkontaktní technologii NFC (Near Field Communication) a implementaci bezkontaktní antény, která je výrobcem zabudována přímo v mobilním telefonu nebo SIM kartě. Transakce probíhá přiblížením mobilního telefonu k terminálu, čímž je zaručena nejvyšší míra bezpečnosti při uskutečňování transakce. Zároveň jsou mobilní platby stejně jako všechny ostatní součástí nejmodernější platformy Visa Europe pro zpracování veškerých transakcí s celou řadou bezpečnostních prvků," říká Marcel Gajdoš, manažer asociace Visa Europe pro bezkontaktní a mobilní projekty pro Českou republiku a Slovensko.

Zejména drobné částky zaplatí spotřebitelé svým mobilním telefonem velmi rychle. V praxi jednoduše klient obsluze pokladny oznámí, že bude platit kartou v mobilním telefonu. Ten následně přiloží ke čtecímu zařízení u pokladny a vyčká na potvrzovací tón signalizující úspěšné provedení finanční transakce. "Přesáhne-li částka nákupu 500 Kč, vyzve aplikace klienta k zadání PassCode na mobilním telefonu, jehož pomocí platbu autorizuje.
PassCode je uložen v zabezpečeném prostoru SIM karty mobilního telefonu a nahrazuje v tomto případě klasický PIN kód, který zadává klient u transakcí běžnou platební kartou," uvedl Stanislav Novotný, produktový manažer kreditních karet Citibank.

Rychlost platby je velmi důležitým aspektem zejména pro obchodníky, kteří se rozhodnou vybavit své pokladny terminálem pro bezkontaktní mobilní platby.
"Hypermarkety Globus jsou známé důslednou orientací nejen na kvalitu prodávaného sortimentu, ale také na poskytování vítaných doplňkových služeb.
Zrychlení odbavení na pokladně a nabídka nového, pohodlného způsobu placení, jsou pro nás proto samozřejmostí," doplnil Boris Malý, marketingový ředitel Globus ČR.

Testování mobilních bezkontaktních plateb odstartuje v polovině letošního roku. Během šesti měsíců uskuteční více než 400 zákazníků na 50 vybraných pokladnách hypermarketů GLOBUS řádově několik tisíc transakcí. Do standardní nabídky by se podle očekávání měly dostat platební karty nahrané na O2 SIM kartu již v roce 2012.


| Diskuse | Tiskové zprávy