ASUS rozšiřuje řadu ekologicky šetrných notebooků

22. 4. 2011 20:41    Rubrika: Tiskové zprávy

ASUS rozšiřuje řadu ekologicky šetrných notebooků

ASUS rozšiřuje řadu ekologicky šetrných notebooků

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Společnost ASUS rozšířila řadu svých ekologicky šetrných produktů. Dalších šest modelů notebooků tohoto výrobce se může pochlubit Ekoznačkou EU a českou ekoznačkou Ekologicky šetrný výrobek.

Firma ASUS opakovaně získává Ekoznačku Evropské unie a ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek. Tyto certifikáty si vysloužilo již 20 sérií notebooků a dvě série osobních počítačů Eee Box. Nejčerstvějšími přírůstky je šest notebookových modelů - firemní notebooky B43, B53, P42, P52, dále designový model U43 s povrchovou úpravou z bambusu a multimediální notebook N43 se zvukem Bang & Olufsen.

Pro získání práva propagovat tyto výrobky pomocí ekoznaček jako šetrnější k životnímu prostředí musel výrobce u každého z nich věrohodně - tj. protokoly z akreditovaných zkušeben - doložit splnění přísných technických požadavků. Ty zohledňují celý životní cyklus výrobku a týkají se spotřeby energie, konstrukce umožňující snadno vyměnit jednotlivé komponenty, hlučnosti, elektromagnetického záření (tzv. elektrosmog), snadné rozebíratelnosti produktu poté, co doslouží, obsahu těžkých kovů, zpomalovačů hoření atd. Nezapomíná se ani na obaly. Např. kartónové krabice, jsou-li použity, musí být alespoň z 80 % z recyklovaného papíru.

Udělení ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek i Ekoznačky EU zprostředkuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí. Jejich věrohodnost je zaručena Ministerstvem životního prostředí. Požadavky pro získání obou ekoznaček jsou shodné a veřejně přístupné. [1]
„Certifikované modely patří mezi výkonné stroje držící krok s posledními technologickými a designovými trendy. Spotřebitelé tak mohou při nákupu nového počítače snadno skloubit nároky na funkčnost a výkon s požadavkem maximální šetrnosti k životnímu prostředí. Stačí při výběru hledat výše uvedené ekoznačky“, říká Pavel Hrubý z CENIA.
Podrobnější informace o obou certifikátech jsou k dispozici na internetových stránkách www.ekoznacka.cz a www.ecolabel.eu. Pravidelně aktualizovaný seznam všech výrobků s ekoznačkou je na stránce www.ekoznacka.cz/seznam [2]. Další možností je přehledná databáze výrobků s Ekoznačkou EU, kterou v češtině naleznete na stránkách www.eco-label.com/Czech.

[1] Viz směrnice č. 36 a 37 na stránce www.ekoznacka.cz/seznam dole.
[2] též http://www.cenia.cz/__C12571B20041E945.nsf/\$pid/MZPMSFHMV9DV


| Diskuse | Tiskové zprávy