Street View auta v ČR už objela zeměkouli

26. 8. 2011 13:29    Rubrika: Tiskové zprávy

Od 24. června Google v České republice fotí města i historické a kulturní památky regionů. Na mapě Street View brzy přibudou historická centra měst, české hrady a zámky, muzea i památky UNESCO.

Street View auta v ČR už objela zeměkouli

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Street View auta v Česku už stihla jednou objet zeměkouli

Na mapě Street View brzy přibudou historická centra měst, české hrady a zámky, muzea i památky UNESCO.

Od 24. června Google v České republice fotí města i historické a kulturní památky regionů. Street View auta již stihla v téměř 20 městech najet přes 40 tisíc km a virtuálně tak objet celou zeměkouli. Street View tříkolky v rámci projektu “Special collects” navštívily téměř 40 objektů, z toho devět hradů a zámků, tři památky UNESCO a pět muzeí. Podle plánu bude projekt pokračovat do září 2011 a dostal i podporu Ministerstva pro místní rozvoj, zejména díky tomu, že přispívá k rozvoji cestovního ruchu v regionech. Virtuální prohlídka nasnímaných měst na Mapách Google bude možná za několik měsíců.

Letošní ambicí bylo nasnímat většinu turisticky nebo historicky významných míst v Čechách, na Moravě i Slezsku. Street View auta se už podívala do měst ve všech českých i moravských regionech a na Mapách Google (mapy.google.cz) se tak brzy objeví významná a zajímavá česká města jako Plzeň, Karlovy Vary, Liberec, Ústí nad Labem, Pardubice, České Budějovice, Jihlava, Olomouc, Zlín a další. Do konce září auta plánují dofotit ještě několik měst Středočeského, Jihočeského a Moravskoslezského kraje, aby byla česká Street View mapa co nejkompletnější.

"Jako ministr, který má na starosti i cestovní ruch, jsem strašně rád, že Česko bude díky technologii Googlu opravdu na dosah ruky. Český i zahraniční turista si bude moci na mapě Street View svůj cíl snadno prohlédnout a cestu předem naplánovat," říká ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Jeho resort v rámci vlastní iniciativy Dovolená bez starostí českým turistům doporučuje podobný postup například před koupí zájezdu a volbou cestovní kanceláře.

Speciální tříkolky pořizují snímky do sbírky tzv. “Street View special collects”, tedy souboru zvlášť významných historických památek. Mezi ně se řadí například i památky UNESCO, ze kterých se na mapě Street View objeví Kutná Hora a její historické centrum, městská památková zóna v telčském Starém městě nebo Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži. Fotodokumentaci z Třebíče, která už nyní obsahuje záběry třebíčského zámku nebo Židovské čtvrti, by do konce září měla rozšířit ještě románsko-gotická Bazilika sv. Prokopa.

Projekt a jeho přínos pro cestovní ruch ocenili i místní zastupitelé z jednotlivých regionů. Karel Koubský, místostarosta Kutné hory říká: "Snímání památek Kutné Hory pomocí Street View tříkolky vypadalo až překvapivě jednoduše, ale takhle často vypadají právě ty nejsložitější technologie a řešení," a dodává: "Jsem rád, že všechno proběhlo hladce a to i proto, že komunikace s Googlem byla profesionální a přátelská. Věřím, že ti, kteří pak na internetu uvidí, jak je Kutná Hora krásná, neodolají a přijedou se k nám podívat."

Tříkolky stihly také nafotit dva hrady - Kunětickou horu a Svojanov - a osm zámků, z nichž Kroměřížský patří do již zmíněných památek UNESCO. Další se nachází v Litomyšli, Pardubicích, Slatiňanech, Poděbradech, Kutné hoře, Moravské Třebové a Letohradu.

Virtuální kulturní dědictví také obohatí Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem nebo pět českých muzeí – Smetanův dům v Litomyšli, Městské muzeum v Letohradě, Bílá věž v Hradci Králové, Muzeum Mladoboleslavska a Městský palác Templ v Mladé Boleslavi. V rámci letošního focení je v plánu i návštěva Severočeského muzea v Liberci.

Z historických center měst a náměstí nebude kromě jiných chybět například ani stará radnice v Chrudimi, Smetanovo náměstí v Litomyšli, Pernštýnské náměstí v Pardubicích, Náměstí krále Jiřího v Poděbradech nebo centrum Moravské Třebové.

Místa, kde právě Street View auta pořizují snímky měst, může veřejnost najít na speciální stránce pro Street View google.cz/streetview v sekci “Kde je Street View?”

Po nasnímání se fotografie budou několik dalších měsíců zpracovávat pomocí speciální technologie, která rozostřuje obličeje lidí a SPZ aut tak, aby je nebylo možné identifikovat a ochránilo se tak jejich soukromí. Funkce Street View navíc umožňuje i dodatečné odstranění snímků, které stačí snadno označit a nahlásit. Zcela vymazat se tak na žádost uživatele může nejenom jednotlivec, ale i jeho dítě, auto nebo dokonce celý dům.

V České republice dosud Street View pokrývá Prahu, částečně Brno a Ostravu a několik dalších měst ve Středočeském kraji. Dále pak dálnici D1 a významné kulturní památky Českého Krumlova.

Google Street View auta fotí na veřejně dostupných prostranstvích a komunikacích. V rámci tzv. „Street View special collects“ se tříkolky mohou dostat do takových míst, kam se auta z různých důvodů běžně dostat nemohou. Google proto oslovoval zástupce samosprávy a správy jednotlivých historických objektů a míst a jednal s nimi o možnosti nasnímání pro službu Street View.

Více informací o službě Street View najdete na stránce google.cz/streetview nebo Street View stránce pro média.


| Diskuse | Tiskové zprávy