PocketBook - čtěte knihy moderně

16. 7. 2012 11:15    Rubrika: Tiskové zprávy

PocketBook, společnost se sídlem ve švýcarském Luganu, vstupuje zásadním způsobem na český trh a představuje svou řadu čteček elektronických knih, které zahrnují jak modely šetrné pro oči specializované pro čtení knih, tak i univerzální čtečky - tablety se systémem Android.

PocketBook - čtěte knihy moderně

Společnost PocketBook je předním výrobcem zařízení, které označujeme jako čtečky elektronických knih. Jedná se o specifické produkty, které představují moderní formu čtení milovníkům všech žánrů literatury. Jen si to představte – letíte na dovolenou a v kufru máte namísto čtyř půlkilových knih jednu dvacetidekovou čtečku, do které jste si před odletem nahráli tisíce titulů, ze kterých můžete vybírat podle momentální chuti a nálady.

Elektronická kniha

Elektronická kniha je přesný obraz klasické vázané knihy, kterou všichni dobře známe. Jedná se vlastně o přepis knihy do elektronické podoby, a to včetně případných obrázků a poznámek. Na jednu miniaturní paměťovou katru, kterou vkládáme běžně do mobilních telefonů, se vměstnají podle její velikosti a formátu elektronických knih stovky až tisíce výtisků.

Elektronický inkoust

Většina přístrojů, které běžně používáme, je vybavena displejem z tekutých krystalů, který nejčastěji označujeme jako TFT nebo LCD. Tato technologie dominuje v televizích, monitorech, noteboocích, tabletech i mobilních telefonech. Při dlouhodobém sledování však tyto přístroje představují nepřiměřenou zátěž pro oči. Důvodem je použitá technologie, která umožňuje věrné barevné podání, nicméně vyžaduje podsvícení těchto displejů. V praxi to znamená, že se uživatel při jejich používání vlastně dívá do světla, což není pro oči optimální.

Specializované čtečky elektronických knih předpokládají, že se jejich majitel bude dívat do přístroje dlouhé hodiny. Aby nebyly oči čtenáře nadměrně namáhány, je ve velké většině elektronických čteček použit speciální displej, jehož technologie je nazvána „E Ink“, což vyjadřuje zkratku slovního spojení „Elektronický Inkoust“. Jedná se o panel složený z množství bodů (podobně jako LCD), z nichž každý v danou chvíli může zobrazovat buď bílou, černou, nebo šedivou barvu, což je pro čtení knih naprosto dostačující. Díky tomu, že displej není podsvícený a uživatel se tudíž nedívá do světla, oči čtenáře jsou namáhány stejně, jako při pohledu na běžný papír. Zároveň je zásadním způsobem šetřena energie, což v praxi znamená, že zařízení s E Ink displejem vydrží na jedno nabití více než jeden měsíc. Pokud máme být konkrétnější, jedno nabití umožňuje otočení až 8000 stránek. Jedinou chvílí, kdy E Ink displej čerpá z baterie energii, je okamžik, kdy čtenář „obrací v knize stránku“ a barva jednotlivých bodů se mění.

Použitá technologie elektronického inkoustu navíc eliminuje problém čitelnosti displeje na přímém slunci. „Elektronický papír“ je ze všech úhlů stejně dobře čitelný jako klasická bílá stránka v knize. V neposlední řadě výčtu výhod lze jmenovat také mnohem větší odolnost displeje E Ink i celého zařízení ve srovnání s tradiční výpočetní technikou.

Čtečky elektronických knih PocketBook

PocketBook je značka, která se specializuje výhradně na výrobu čteček elektronických knih, jedno z nejzajímavějších odvětví moderní techniky. Čtečky zahrnují totiž kombinaci moderních technologií a tradiční neumírající hodnoty – literatury. Kromě toho jsou mnohé z nich vybaveny vlastnostmi žádanými moderní dobou, jako jsou například slovníky nebo WiFi pro připojení k internetu. Pro zaryté příznivce univerzálních přístrojů jsou v portfoliu i plnohodnotné tablety s tradičními LCD displeji, které jsou optimalizované pro čtení knih – mají integrována tlačítka pro obracení stránek.

Všechny čtečky PocketBook si dobře poradí s patnácti formáty textových dokumentů, což zahrnuje mnohem víc, než jen všechny používané podoby elektronických knih. Stejně dobře si na nich jejich uživatel přečte nejen elektronickou knihu v tradičních formátech EPUB nebo PDF, ale i doručenou přílohu e-mailu ve formátech TXT nebo DOC nebo jakoukoli internetovou stránku v podobě HTML.

Elektronické čtečky PocketBook umožňují současné zpracování několika úloh najednou, což může v praxi znamenat například čtení, prohlížení internetových stránek a používání specializovaných vestavěných aplikací. Integrovaný prohlížeč internetových stránek je přizpůsobený danému použití, což zahrnuje například skutečnost, že nákup a stažení elektronické knihy vyžaduje pouhé tři kliknutí, a to bez nutnosti připojení k počítači (při využití bezdrátového připojení k internetu pomocí WiFi). Čtečky PocketBook jsou totiž bez výjimky vybaveny WiFi modulem, který umožní čtenáři připojit se jednoduše k internetu a prohlížet stránky. Pomocí funkce RSS lze také nastavit automatické stahování a čtení aktualit z oblíbených internetových stránek, takže je čtenář nemusí otevírat v prohlížeči.

Čtečky jsou uživatelsky příjemné, každý čtenář si může knihu přizpůsobit tak, aby se mu dobře četla a vyhovovala jeho potřebám. K dispozici je například volba typu písma, jeho velikosti a také natočení na displeji. Uživatelské rozhraní čteček PocketBook zahrnuje 28 jazyků, včetně češtiny i slovenštiny, což jistě ocení místní uživatelé.

Vestavěné slovníky

Čtečky PocketBook jsou exkluzivně vybaveny aplikací ABBYY Lingvo® dictionaries. Jedná se o slovník, který může být použit buď jako samostatná aplikace, nebo jako jednoduchý překladač při čtení knihy v cizím jazyce.

Portfolio čteček elektronických knih PocketBook

Produkty PocketBook zahrnují v současnosti pro veškeré potřeby i uživatele 9 modelů čteček s technologií E Ink (360⁰ Plus, Basic, 602, 603, 612, 902, 903, 912, Touch) a 2 tablety s operačním systémem Android (A 10’’, A 7’’). Jednotlivé přístroje se liší dostupnými funkcemi, způsobem ovládání (tlačítky či dotykovým displejem) a velikostí obrazovky.

Dostupnost v obchodech

Čtečky elektronických knih PocketBoook jsou nyní k dispozici v několika významných prodejních sítích, jako například Alza, CZC, SOFTCOM, HyperElektro, Datart, T.S. Bohemia a JoinMusic.


| Diskuse | Tiskové zprávy