Samsung drží rychlostní rekord 7,5 Gb/s v mobilní síti 5G

17. 10. 2014 20:31    Rubrika: Tiskové zprávy

Společnost Samsung Electronics Co., Ltd., dosáhla hned dvou milníků ve vývoji telekomunikační síťové technologie 5G. Při stacionárním testu naměřil Samsung nejrychlejší přenos dat v historii 5G, a to 7,5 Gb/s (940MB/s). V porovnání se 4G LTE dosahuje více než 30 násobnou rychlosti. Je také první v mobilním odvětví, kdo udržel nepřetržité a stabilní připojení o rychlosti 1,2 Gb/s (150MB/s) ve vozidle jedoucím rychlostí více než 100 km/h.

Samsung drží rychlostní rekord 7,5 Gb/s v mobilní síti 5G

Stacionární test společnosti Samsung je současně prvním úspěšným testem v odvětví 5G, který byl provedený ve venkovním prostředí, tedy mimo laboratoře a další vnitřní prostory. Druhý mobilní test posunuje vývoj 5G na zcela novou úroveň, jelikož byl proveden z vozidla jedoucího ve vysoké rychlosti na profesionálním venkovním závodním okruhu dlouhém 4,35 km.

„Na těchto úspěších budeme dále stavět a rozvíjet pokročilé technologie, které přispívají ke standardu 5G. Kromě využití svého vlastního globálního výzkumu a vývoje budeme pokračovat ve spolupráci s ostatními lídry a vývojovými centry po celém světě. Ať už se bavíme o mobilních zařízeních, cloudu nebo internetu, poptávka po telekomunikačním standardu 5G a jeho podpůrných technologiích se bude i nadále zvyšovat,“ řekl ChangYeong Kim, ředitel DMC R&D centra v Samsung Electronics.

Oba testy byly provedeny v síti 5G s frekvencí 28 GHz. Až do této doby nikdo nevyužil vyšší frekvenci vzhledem ke krátkému komunikačnímu dosahu. A to navzdory výhodám souvisejícím s rychlostí. Samsung překonal tyto překážky pomocí vlastní technologie Hybrid Adaptive Array, která využívá kmitočtová pásma milimetrových vln. To mu umožňuje použít vyšší frekvence na větší vzdálenosti. Technologie 5G sice ještě nebyla standardizována, ale očekává se, že sítě páté generace nabídnou přenosové rychlosti, které jsou desetinásobně, ne-li mnohasetnásobně vyšší než u 4G (LTE).

V rámci dlouhodobého zaměření na technologický vývoj zapojuje společnost Samsung Electronics do diskuzí další subjekty, včetně organizací ustanovující standardy, aby pomohl vývoji 5G. V nedávné době předložil Samsung ostatním subjektům v odvětví souhrn doporučení pod názvem 5G Rainbow. Ten identifikuje sedm základních technických pilířů 5G, které zajistí uživatelské zkušenosti s touto technologií. Tyto pilíře jsou: maximální rychlost přenosu dat, spektrální účinnost, rychlost pohybu, rychlost přenosu dat na rozhraní buněk, počet simultánních připojení, komunikační zpoždění a náklady.

S cílem vyslyšet tyto technické potřeby již Samsung vyvíjí širokou škálu klíčových technologií, jako jsou přenosové technologie pro vysokofrekvenční pásma, schéma více přístupů a nízkolatenční sítě.

Aktuální výsledky stacionárního i mobilního testu přenosu dat v telekomunikační síti 5G jsou sedminásobným zrychlením v porovnání s testováním z května 2013, kdy se společnost Samsung stala první v odvětví, která dosáhla na 28GHz 5G síti rychlosti 1 Gb/s.


| Diskuse | Tiskové zprávy