PRŮZKUM: Firmy se potýkají s pirátským softwarem kvůli neukázněným zaměstnancům

22. 6. 2016 19:58    Rubrika: Tiskové zprávy

Firmy po celém světě mají problém, ohrožují je neukáznění zaměstnanci, kteří zneužívají výpočetní techniku pro soukromé účely a ignorují bezpečnostní pravidla. „Dokonce i ve finančnictví včetně bank a pojišťoven, tedy v oblasti, kde se předpokládá dodržování striktních pravidel, je podíl nelicencovaného softwaru vysoký: 25 procent,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace BSA | The Software Alliance, která sdružuje významné světové výrobce softwaru. Závěry vyplývají ze studie, na které BSA spolupracovala s analytickou společností IDC. Studie hodnotí trendy v užívání počítačů a softwaru na 116 trzích.

PRŮZKUM: Firmy se potýkají s pirátským softwarem kvůli neukázněným zaměstnancům

Nejčastější formou pirátství ve firmách je podle tuzemské statistiky případů instalace softwaru na více počítačů, než povoluje licence (55 %). Následuje instalace softwaru, u kterého nelze určit původ nebo možnost využití (30 %), například pro komerční účely. „Stále častěji se setkáváme i s padělaným softwarem, který podvodníci vydávají za řádně licencované kopie,“ dodává Jan Hlaváč.

V Česku se užívá 33 procent softwaru nelegálně. „Každý třetí software je instalovaný bez řádné licence,“ říká Jan Hlaváč. Komerční hodnota nelicencovaného softwaru činí v Česku 3,6 miliardy korun.

Z průzkumu dále vyplynulo, že správci výpočetní techniky odhadují, že 15 procent zaměstnanců instaluje či stahuje software bez jejich vědomí. Realita je však mnohem horší: „Téměř dvojnásobek, tedy 26 procent zaměstnanců, instaluje do firemní sítě nepovolený software, tedy programy neznámého původu, které mohou obsahovat viry a škodlivý malware,“ shrnuje výsledky průzkumu Jan Hlaváč.

Zneužívání počítačů se obávají i tuzemští zaměstnavatelé, a proto se aktivně brání. V současnosti více než 59 procent firem aktivně monitoruje softwarové licence a využívání výpočetní techniky. Vyplývá to ze statistiky společnosti truconneXion, která firmám pomáhá mít výpočetní techniku pod kontrolou. Do hledáčku zaměstnavatelů se v posledních třech letech dostávají nejen počítače, ale také pracovní mobily a tablety, na které se významným způsobem přesunula pracovní i oddychová aktivita zaměstnanců.

Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla v meziročním srovnání o rekordních šest minut na 58 minut denně, vyplývá z letošního měření firmy truconneXion. „Kromě dodržování pracovní kázně se snaží firmy ochránit i firemní data. Rizikovými aktivitami, například stahováním nelegálního obsahu či návštěvou pornografických stránek, vystavují firemní zařízení riziku zavlečení viru,“ vysvětluje Martin Hnízdil, zástupce společnosti truconneXion.

Nelegálního softwaru se firmy bojí zejména z důvodu bezpečnostních rizik. Jen v loňském roce kybernetické útoky připravily firmy o víc než 9,6 bilionu korun (400 mld. USD). Oslovení manažeři se nejvíc obávají ztráty dat.

Ve firmách s výskytem nelicencovaného softwaru totiž prokazatelně rapidně stoupá pravděpodobnost napadení virem či škodícím malwarem. „Pokoutně stažený software bývá velmi často zavirovaný, riziková je již samotná návštěva on-line zdrojů, například on-line úložišť,“ varuje Jan Hlaváč.

Kromě nákupu softwaru z ověřených zdrojů studie BSA doporučuje zavedení aktivní evidence softwarových licencí. „Pokud firmy evidují a kontrolují software jako každý jiný majetek, mají manažeři nejen přehled o licencování, ale snižují i riziko kybernetických útoků,“ uzavírá Jan Hlaváč, mluvčí BSA.

Tiskové zprávy

Diskuse