Samsung Universal Flash Storage (UFS) - nový formát paměťových karet s kapacitou až 256 GB

13. 7. 2016 21:44    Rubrika: Tiskové zprávy

Společnost Samsung Electronics Co., Ltd. představil vůbec první přenosné paměťové karty založené na standardu JEDEC Universal Flash Storage (UFS) 1.0 Card Extension*. Tato paměťová média jsou určena pro využití v mobilních zařízeních, kterými jsou pořizovány záznamy ve vysokém rozlišení, tedy například DSLR (digitální zrcadlovky), 3D VR kamery, akční kamery nebo drony. Řada obsahuje UFS karty s různou kapacitou: 256, 128, 64 a 32 GB a na trh přináší znatelně vyšší výkon pro dokonalé multimediální zážitky.

Samsung Universal Flash Storage (UFS) - nový formát paměťových karet s kapacitou až 256 GB

„Naše nová UFS karta s kapacitou 256 GB je ideálním partnerem pro uživatele, kteří pořizují velké množství záznamů, a zároveň nasazuje novou laťku pro výrobce paměťových řešení,” řekl Jung-bae Lee, senior viceprezident divize Memory Product Planning & Application Engineering společnosti Samsung Electronics. „Uvedení nové vysokokapacitní a výkonné řady UFS karet znamená prolomení paradigmatu v oblasti paměťových karet, přičemž prioritou je výkon a pohodlné využití.”

Paměťová karta 256 GB UFS poskytne uživatelům dostatek prostoru, což ocení zejména při pořizování záznamů ve vysokém rozlišení, při hraní 3D videoher nebo přehrávání kvalitních videí. Dokáže nabídnout 5x rychlejší sekvenční čtení než klasické SD karty, tedy 530 MB za sekundu, což je podobná sekvenční rychlost čtení jako u nejrozšířenějších úložišť SATA SSD. Karta UFS dokáže načíst Full HD video o velikosti 5 GB během 10 vteřin, zatímco běžné UHS-1 microSD kartě to trvá vzhledem k rychlosti 95 MB/s 50 vteřin. Také rychlost náhodného čtení je u UFS karty 20krát rychlejší, konkrétně 40 000 IOPS (Input-output operací za sekundu), zatímco typická microSD karta dokáže nabídnout „jen“ rychlost 1 800 IOPS.

Zápis na 256GB UFS kartu probíhá rychlostí 35 000 IOPS, což je 350 krát vyšší než u typických microSD karet, kde hodnota činí 100 IOPS, a dosahuje sekvenční rychlosti zápisu 170 MB/s, tedy téměř dvojnásobku rychlosti nejlepších microSD karet. Díky těmto zásadním vylepšením UFS karta s kapacitou 256 GB UFS značně snižuje čas potřebný pro stažení multimédií, načtení náhledů fotografií a vyrovnávací čas v režimu fotografování, což může být výhodné zejména pro uživatele DSLR fotoaparátů.

Pořízení 24 velkých, extra jemných fotografií (1 120 MB) digitální zrcadlovkou zabere UFS kartě méně než 7 vteřin, zatímco UHS-1 microSD kartě s rychlostí 35 MB/s by tato operace trvala přibližně 32 vteřin.

K dosažení co nejvyššího výkonu a energeticky efektivního přenosu dat podporuje UFS karta pokročilejší frontu příkazů a umožňuje simultánní čtení a psaní pomocí zvlášť vyhrazených cest, což vede ke zdvojnásobení propustnosti.

Samsung coby lídr v oblasti paměťových technologií je dlouhodobě aktivní v přípravě uvedení UFS řešení na trh. V září 2013 přispěl k JEDEC standardizaci Universal Flash Storage 2.0 a v březnu 2016 k UFS standardu 1.0 Card Extension. V lednu 2015 následovalo představení prvního průmyslově vloženého 128 MB čipu a v únoru letošního roku Samsung představil 256 UFS vestavnou paměť pro mobilní zařízení. Samsung počátkem stejného měsíce dokončil také certifikační program Universal Flash Storage Association** (UFSA), který vyhodnocuje elektrické a funkční specifikace UFS karet. Vůbec poprvé v tomto odvětví byly nové UFS karty Samsung schváleny asociací UFSA jako certifikované UFS karty s právem používání oficiálního logo UFS.

*Společnost Samsung převzala vedoucí úlohu při standardizaci JEDEC Universal Flash Storage (UFS) 1.0 Card Standard, a přihlásila sedm designových patentů do USPTO (US Patent and Trade Office), které úřad poskytl všem JEDEC členům pod RAND (přiměřené a nediskriminační licence), čímž umožňuje výrobcům vyvíjet produkty UFS karty bez licenčních poplatků. Poplatek obvykle zahrnuje významný podíl jiných typů výroby vyměnitelných karet.

**UFSA oznámil uvolnění Universal Storage Flash (UFS) Compliance testu Matrix (CTM) v dubnu 2016. Pro více informací navštivte https://ufsa.org/.

Tiskové zprávy

Diskuse