Samsung PM971-NVMe - první 512GB NVMe SSD v jediném čipu

14. 6. 2016 15:17    Rubrika: Tiskové zprávy

Samsung Electronics Co zahájil výrobu prvního NVMe* PCIe SSD čipu v jediném ball grid array (BGA) pouzdře, pro použití v nadcházející generaci PC a ultratenkých notebooků. Nový BGA NVMe SSD má označení PM971-NVMe. Tato extrémně kompaktní součástka se vyznačuje vysokým výkonem a obsahuje všechny důležité součásti SSD včetně paměti NAND flash, DRAM a řadiče.

Samsung PM971-NVMe - první 512GB NVMe SSD v jediném čipu

„Nový čip Samsung BGA NVMe SSD ztrojnásobuje výkon klasického SATA SSD. Má miniaturní rozměry a kapacitu dosahující až 512 GB. Uvedení tohoto SSD pomůže celosvětovým společnostem vyrábět štíhlejší a stylovější výpočetní zařízení, a tak vycházet vstříc požadavkům spotřebitelů,“ řekl Jung-bae Lee, senior viceprezident týmu Memory Product Planning & Application Engineering, Samsung Electronics.

Konfigurace PM971-NVMe SSD v jednom BGA pouzdře byla možná díky kombinacišestnácti 256gigabitových Samsung V-NAND flash čipů se 48 vrstvami a jednoho 20nanometrového 4Gb LPDDR4 mobilního DRAM čipu a výkonného řadiče společnosti Samsung.

Rozměry nového SSD jsou 20 mm x 16 mm x 1,5 mm a hmotnost jen přibližně jeden gram. Velikost odpovídá zhruba setině 2,5" SSD nebo HDD a povrch je asi pětinou M.2 SSD, což umožňuje mnohem větší flexibilitu pro výrobce výpočetních zařízení.

Výkon PM971-NVMe SSD snadno předčí rychlostní omezení rozhraní SATA 6 Gb/s. Umožňuje sekvenční čtení rychlostí až 1500 MB/s a sekvenční zápis o rychlosti až 900 MB/s, při použití technologie TurboWrite**. Hodnoty výkonu lze přirovnat k přenosu ekvivalentního 5GB Full-HD videa za přibližně 3 sekundy nebo k jeho stažení za přibližně 6 sekund.

Nové SSD Samsung PM971-NVMe také vyniká rychlostmi náhodného čtení až do 190K IOPS a zápisu až 150K IOPS, takže snadno zvládne náročné operace. Pro srovnání, pevný disk zpracovává pouze maximálně 120 IOPS při náhodném čtení, takže nový Samsung SSD je v tomto ohledu více než 1500 krát rychlejší než HDD.

Jakožto přední poskytovatel SSD je Samsung vždy o krok napřed při zavádění vyspělých SSD na trh. V červnu 2013 představil XP941SSD o velikosti M.2 (mini PCI-Express 2.0; 80 mm x 22 mm), který byl také prvním PCIe SSD na trhu pro PC. Nyní Samsung plánuje výrazně rozšiřovat svou tržní základnu v odvětví nejnovějších prémiových notebooků prostřednictvím NVMe SSD v BGA pouzdře s novou úrovní výkonu.

Koncem tohoto roku Samsung plánuje představit ultra rychlé NVMe SSD s ještě větší kapacitou, aby uspokojil rostoucí požadavky zákazníků na lepší výkon a větší hustotu disku.

Novinka PM971-NVMe SSD bude k dispozici s kapacitou 512 GB, 256 GB a 128 GB. Samsung zahájí prodej v červnu 2016.

*NVMe je často používaná zkratka pro NVM Express (Non-Volatile Memory Express). Jde o optimalizované, vysoce výkonné rozhraní škálovatelného hostitelského řadiče s efektivnějším registračním rozhraním a sadou příkazů. Je určeno pro podniky, datová centra a klientské systémy, které používají stabilní paměťová úložiště. Více informací naleznete na www.nvmexpress.org.

**TurboWrite je patentovaná technologie společnosti Samsung, která dočasně používá některé části SSD jako vyrovnávací paměť při zápisu. TurboWrite přináší lepší zkušenosti s osobním počítačem, protože uživatelům dodává mnohem vyšší sekvenční rychlost zápisu.

Tiskové zprávy

Diskuse