Trojský kůň Chromex se šíří prostřednictvím neoficiálních streamovacích služeb

3. 5. 2017 14:48    Rubrika: Tiskové zprávy

V České republice se objevila nová kybernetická hrozba, která se vyskytuje téměř tak často jako dlouhodobě nejčastější druh malware z rodiny Danger. Jde o trojského koně Chromex, který během dubna představoval téměř každou pátou detekci škodlivého kódu. Konkrétně šlo o 19,22 procenta případů, zatímco nejčastější virová hrozba Danger představovala 21,33 procenta detekcí. Vyplývá to z pravidelné měsíční statistiky společnosti ESET.

Trojský kůň Chromex se šíří prostřednictvím neoficiálních streamovacích služeb

Společnost detekuje tohoto trojského koně jako JS/Chromex.Submelius. Uživatel na něj může narazit například při sledování filmů nebo seriálů prostřednictvím některé neplacené a neoficiální streamovací stránky. Ty totiž pro spuštění videa vyžadují několikeré kliknutí na náhled videa, které otevírá nová okna prohlížeče a zobrazuje v nich reklamy. Tyto weby v některých případech fungují na doménách .cz a .sk a obsahují nabídky instalace škodlivých pluginů.

„JS/Chromex.Submelius je algoritmická detekce chytající agresivní nabídky instalace Chrome doplňků. Za instalací se může skrývat i malware downloader,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET. Chromex může přesměrovat prohlížeč na konkrétní adresu URL se škodlivým softwarem. Ten je obvykle vložen do HTML a může zobrazovat falešná chybová hlášení typu „Chcete-li pokračovat v práci s prohlížečem, měli byste si nainstalovat rozšíření“.

ESET zachytil Chromex v České republice již během března, tehdy šlo o pátou nejčastější hrozbu s podílem 2,39 procenta. Meziměsíčně si tento typ škodlivého kódu „polepšil“ o téměř 17 procentních bodů. Naopak podíl malware Danger, který se stále drží na první pozici, meziměsíčně klesl o více než čtyři procentní body.

Top 10 hrozeb v České republice za duben 2017:

1.JS/Danger.ScriptAttachment21,33 %
2.JS/Chromex.Submeliux19,22 %
3.Win32/Adware.ELEX3,78 %
4.JS/TrojanDownloader.Nemucod3,73 %
5.Java/GRat2,89 %
6.VBA/TrojanDownloader.Agent.CZT2,38 %
7.Java/Kryptik.AP2,28 %
8.PowerSheil/TrojanDownloader.Agent.MY1,88 %
9.Java/Adwind1,47 %
10.Win32/Packed.VMProtect.ABO1,37 %
Tiskové zprávy

Diskuse