Asus herní notebooky značky ROG Strix, AMD + NVIDIA, rychlé displeje 360 Hz

13. 1. 2021 18:15    Rubrika: Tiskové zprávy

Značka ASUS Republic of Gamers (ROG) představila nové prvotřídní herní notebooky Strix SCAR 15 a Strix SCAR 17. Byly už od základů vytvořeny tak, aby hráčům v oblasti esportu nabídly nekompromisní zážitek v soutěžních turnajích.

Asus herní notebooky značky ROG Strix, AMD + NVIDIA, rychlé displeje 360 Hz
  • Celosvětově nejrychlejší displej notebooku: Notebook Strix SCAR 17 nabízí obnovovací frekvenci až 360 Hz a 3ms odezvu, čímž vám zajistí nekompromisní esportový zážitek.
  • Nejnovější grafické karty a procesory od společností NVIDIA a AMD: Grafická karta až GeForce RTX 3080 a mobilní procesor Ryzen 9 5900HX posouvají výkon na novou úroveň.
  • Opticko-mechanická klávesnice: Její první nasazení v řadě Strix SCAR kombinuje rychlou odezvu s vysokou odolností.
  • Vylepšená mobilita: Až o 7 % menší rozměry a vyšší kapacita 90Wh baterie s podporou rychlého nabíjení přes 100W USB-C adaptéry.
  • ROG Strix G15 a G17: Nové stylové herní notebooky dostupné všem hráčům nabízejí ty nejnovější technologie značky ROG a několik poutavých barevných provedení.

Reprezentativní model Strix SCAR 17 představuje spojení nejnovějších inovací, aby ti nejnáročnější hráči dosahovali ve hrách nejlepších výsledků. Notebook se může pochlubit doposud nejrychlejším displejem – s obnovovací frekvencí 360 Hz a 3ms odezvou. Pohání jej nejnovější výkonné grafické karty řady GeForce RTX™ 3000 a mobilní procesory Ryzen™ řady 5000. Aby mohl hardware dosahovat svého plného potenciálu, naleznete v notebooku také zásadně upravené ventilátory a další vylepšení chlazení.

"Stejně jako v minulém roce nabízí řada Strix ty nejvýkonnější herní notebooky od ROG. Pokud zvolíte 17palcovou verzi Strix SCAR, získáte špičkový procesor a GPU s dokonalým výkonem. V letošním roce jsme dosáhli dalších velkých zlepšení přechodem na nejnovější procesor AMD Ryzen 9 řady 5000 a přidáním chlazení tekutým kovem pro menší hluk, lepší tepelnou kapacitu a životnost baterie. Nový Strix SCAR také nabízí ohromující super rychlý 360Hz IPS panel a novou opticko-mechanickou klávesnici pro ty nejnáročnější hráče. Letos se díky zesilující poptávce po esportu a hardcore herních laptopech stane inovovaný Strix jednou z klíčových sérií," uvedl Benjamin Yeh, generální manager ASUS East EMEA pro PC & Gaming.

Notebooky Strix SCAR 15 a 17 se mohou jako první v sérii produktů Strix pochlubit opticko-mechanickou klávesnicí, která zajišťuje rychlou odezvu a vysokou odolnost. Vyšší poměr obrazovky k tělu notebooku vás lépe vtáhne do děje, zatímco menší rozměry a větší baterie s podporou nabíjení USB-C maximalizují přenositelnost těchto zařízení. Čtveřici reproduktorů doplňuje technologie Dolby Atmos, která se stará o ještě více pohlcující zvukový zážitek, a oboustranná technologie potlačení hluku s umělou inteligencí. Ta funguje pro vstupní i výstupní zvuk, čímž zajišťuje perfektně jasnou komunikaci v týmu.

Zcela nové provedení vylepšuje jak vzhled, tak i funkci nové řady Strix SCAR, která představuje odvážný styl inspirovaný atletickým vybavením. Tento styl se skládá z průsvitných materiálů, přizpůsobitelných prvků těla notebooku a vylepšení v podobě osvětlení, které vám nabídne rozsáhlé možnosti úprav dle vašeho osobního vkusu.

Značka ROG dnes také představila notebooky Strix G15 a Strix G17, které v sobě kombinují DNA herních notebooků značky ROG se stylovým provedením pro všechny hráče. Tato zařízení doplňují rodinu produktů ROG Strix v roce 2021. Vylepšují herní zážitky každodenních hráčů a hráčům esportu poskytují výhodu potřebnou k úspěchu.

Celosvětově nejrychlejší displej notebooku

Dlouhá prodleva může hráčům esportu zabránit v dosažení vítězství. Proto značka ROG začlenila do displejů herních notebooků vysoké obnovovací frekvence a nadále v této oblasti posouvá hranice. Notebook Strix SCAR 17 je vybaven celosvětově nejrychlejším displejem u notebooku. Jde o displej na úrovni IPS, s úhlopříčkou 17,3 palce, s rozlišením Full HD, 360Hz obnovovací frekvencí a 3ms dobou odezvy. Ve srovnání se standardní obnovovací frekvenci 240 Hz, která se při turnajích běžně využívá, představuje 360 Hz snížení prodlevy mezi vykreslením snímků o 33 %.

Menší notebook Strix SCAR 15 má displej o velikosti 15,6 palce s 300Hz obnovovací frekvencí a 3ms dobou odezvy. Hráči, kteří preferují detailnější plynulost, si mohou vybrat modely SCAR 15 a 17 s novými displeji v rozlišení WQHD, s obnovovací frekvencí 165 Hz a s 3ms odezvou. Vysoké rozlišení 2560 x 1440 vás pohltí ještě lépe s pomocí filmového barevného gamutu DCI-P3.

Také je zde poprvé v celé řadě Strix použita technologie Adaptive-Sync. Ta synchronizuje obnovovací frekvenci displeje s počtem snímků vykreslených grafickou kartou, čímž zabraňuje trhání obrazu, minimalizuje jeho sekání a snižuje dobu odezvy.

Nejnovější grafické karty a procesory od společností NVIDIA a AMD

Notebooky řady Strix SCAR pro rok 2021 doplňují vysokou obnovovací frekvenci svých displejů výkonnými grafickými kartami až po GeForce RTX 3080 a procesory Ryzen 9 5900HX.

Grafická karta GeForce RTX 3080 založená na architektuře Ampere od společnosti NVIDIA dosahuje taktu až 1645 MHz při výkonu 115 W s technologií ROG Boost, přičemž má k dispozici dalších 15 W za využití technologie Dynamic Boost. Spojuje nové streamovací multiprocesory s jádry RT 2. generace a jádry Tensor 3. generace, čímž zajišťuje ten nejrealističtější ray tracing i pokročilé funkce umělé inteligence. Zmíněná vylepšení umožňují realistické zobrazení i při rekordních počtech vykreslených snímků za sekundu. Tyto grafické karty jsou navíc doplněny technologiemi NVIDIA Reflex, která zajišťuje nízkou odezvu ve vybraných mulitplayerových hrách, a NVIDIA Broadcast effects, která okamžitě vylepší obraz živých přenosů.

Procesor Ryzen 9 5900HX využívá 8 jader a 16 vláken ke zvládnutí náročného multitaskingu, jakým je hraní her, streamování, nahrávání a interakce s publikem. Nová architektura Zen 3 od společnosti AMD zvyšuje výkon podle frekvence procesoru pomocí nižší prodlevy při přístupu do cache paměti a několika dalších vylepšení. Robustní chlazení a napájení umožňují procesoru 5900HX využívat 54 W trvalého výkonu pokud je grafická karta aktivní a 80 W v případě, že aktivní není. Násobič procesoru je odemknutý, takže můžete dosahovat ještě vyšších frekvencí za využití přetaktování.

Ve svých nejlepších konfiguracích jsou notebooky SCAR 15 a 17 vybaveny 64 GB DDR4 RAM paměti s frekvencí 3200 MHz a dvěma disky hyper o velikosti 1 TB spojených v diskovém poli RAID 0. Každý z NVMe SSD disků využívá 4linkové připojení PCIe Express přímo z procesoru, takže RAID 0 dosahuje přenosových rychlostí až 7 000 MB/s. RAM paměť i úložiště lze plně vylepšit pomocí jednoduchého konstrukčního řešení s vyskakovacím šroubem, přes který se lehce dostanete k dvojici slotů SO-DIMM a dvojici slotů M.2.

Opticko-mechanická klávesnice

Běžné klávesnice notebooků využívají k detekci stisknutí kláves vodivost spojených membrán, přičemž tento elektrický přístup vytváří velké množství šumu signálu, proto se využívá 5ms odskok kláves k zajištění dostatečné přesnosti. V oblasti esportu je nežádoucí každý typ prodlevy, proto nové opticko-mechanické spínače v modelech řady Strix SCAR pro rok 2021 spouští přesný infračervený laserový paprsek, u kterého není třeba odskoku využívat. Tím se zlepší doba odezvy na pouhé 0,2 milisekundy. Optický mechanismus je také mnohem odolnější než jeho běžné alternativy a prodlužuje životnost spínače na 100 milionů stisknutí.

Každá klávesa má dlouhý 1,9mm zdvih, který vylepšuje celkový pocit při psaní. Samotná tlačítka klávesnice jsou mírně zakřivena, aby udržela vaše prsty na středu. Rozložení je inspirováno klávesnicemi pro stolní počítače a obsahuje vyhrazené klávesy s rychlým přístupem, se kterými můžete snadno ovládat hlasitost, ztlumení mikrofonu nebo jiné ovládací prvky. Značka ROG využívá technologii CoolZone, která strategicky umisťuje větrací otvory kolem kláves WASD, čímž snižuje povrchovou teplotu o 14 % v porovnání s jinými notebooky a udržuje tak vaše prsty příjemně chladné.

Nové notebooky řady Strix se mohou také pochlubit vylepšeným touchpadem, který je o 85 % větší oproti modelům z minulého roku. Touchpad má skleněný povrch s matnou úpravou a kombinuje hladkost s přesností, aby vám poskytl lepší ovládání. Na modelech o velikosti 15,6 palce, u kterých už se na klávesnici nevešla klasická numerická klávesnice, můžete pro přirozenější způsob zadávání čísel přeměnit touchpad na podsvícenou numerickou klávesnici.

Vylepšená mobilita

Notebooky řady Strix SCAR pro rok 2021 mají oproti loňským modelům o 7 % menší rozměry, takže je lze snadněji přenášet. Jejich vysokokapacitní 90Wh baterie vám umožní notebook využívat i bez napájení a vydrží přehrávat video až 12 hodin.

Jejich přenositelnost je nadále vylepšena podporou rychlého nabíjení, takže se jejich baterie nabije na 50 % za pouhých 33 minut. Rychlé nabíjení je podporováno i prostřednictvím konektoru USB-C, který je kompatibilní s až 100W adaptéry a powerbankami. Podpora nabíjení přes USB-C je novinkou v řadě Strix pro tento rok, která uživatelům na cestách přinese lepší flexibilitu.

Přeměna na atletický styl

Řada notebooků Strix SCAR a Strix G pro rok 2021 vyniká svým unikátním atletickým stylem, který vylepšuje vzhled i funkci, ale i přesto si drží charakteristiku řady Strix.

Jejich kompaktní tělo je menší o 7 % v porovnání s modely z loňského roku, což je částečně zapříčiněno tenčími rámečky. Ty mají na horní straně a na bocích pouhé 4,5 mm a tenčí rám zvyšuje podíl displeje k tělu z 80 % až na 87 %, čímž ještě lépe vtáhne do děje.

Styl hliníkového víka byl u řady Strix SCAR vytvořen přesným galvanickým pokovováním a představuje rozetnutou linii třpytivých teček ve tvaru matematické matice. Měkká textura zajišťuje uživatelům pohodlnost při opření dlaně a přes průsvitnou klávesnici můžete vidět hardware uvnitř notebooku. Větší gumové nožky pod tělem notebooku vycházejí z provedení běžeckých bot pro zajištění maximální stability a přilnavosti.

Přizpůsobitelná tlačítka klávesnice Armor poskytují uživatelům další možnost vlastní úpravy těla notebooku. Notebooky jsou dodávány s panty v barvách Rubber Grey, Translucent Black a Spangle Silver. Tyto panty lze rychle vyměnit. Značka ROG také poskytuje zdrojový soubor pro 3D tiskárny, takže si můžete vytvořit zcela vlastní tlačítka.

RGB osvětlení bylo vylepšeno pomocí světelné lišty s vysokou intenzitou, která svítí na přední hraně těla notebooku. Ta doplňuje doprovodný světelný pruh pod obrazovkou i svítící logo ROG na víku. Uživatelé si mohou upravit nastavení kláves a zvýraznit si tak důležité ovládání v různých hrách. Všechno RGB osvětlení je plně nastavitelné. Nástroj Aura Sync vám ulehčí synchronizaci barev a efektů napříč kompatibilními periferiemi.

Jedinečná technologie ROG Keystone II je zpět. Tento fyzický klíč lze zapojit na stranu těla notebooku, poté přehraje nový zvuk a spustí animaci klávesnice. Může plnit celou řadu funkcí, od spouštění různých her a provozních režimů až po obnovení nastavení, které je přiřazeno k ROG ID uživatele. Může být dokonce nakonfigurován k odemčení tajného stínového svazku.

I přes své kompaktní rozměry mají nové notebooky Strix SCAR 15 a 17 kompletní nabídku portů, které jsou strategicky rozmístěny tak, aby vám při hraní nijak nepřekážely. Na zadní straně jich naleznete dostatek pro připojení několika monitorů včetně hlavního napájení, portu HDMI, portu Ethernet umožňujícího rychlost připojení až 1 Gb/s, portu USB-A i portu USB-C s podporou DisplayPort™. Právě jejich umístění vám nebudou překážet žádné kabely. Na levé straně jsou umístěny další dva USB porty a audio konektor, takže vám kabely nebudou překážet ani při používání myši pravou rukou. Bezdrátové připojení Wi-Fi 6 podporuje špičkovou šířku pásma až do 2,4 Gb/s u kompatibilních sítí, zatímco chytřejší správa internetového provozu s vysokou efektivitou sníží dobu odezvy.

Nová technologie chlazení

Vylepšený systém chlazení umožňuje procesorům v nové řadě notebooků Strix SCAR a Strix G pro rok 2021 dosahovat špičkového výkonu i při snížení hluku o 3 decibely v porovnání s loňskými modely. Prvním vylepšením je nasazení masově vyráběného tekutého kovu u notebookových AMD procesorů. Tekutý kov odvádí teplo z procesoru s vyšší účinností než tradiční chladicí systémy, je zde tedy větší prostor pro teplotní rezervu. Chlazení bylo běžně instalováno ručně, ale značka ROG si nově nechala patentovat proces aplikování tekutého kovu s robotickou přesností. Pro rok 2021 tedy značka ROG překonala unikátní výzvu ve využívání tekutého kovu u AMD procesorů a vytvořila izolační systém, který chrání povrchové komponenty na procesoru.

Vylepšení se dočkalo i odvádění tepla z procesoru, grafické karty, její VRAM paměti a z měniče napětí prostřednictvím lepšího tepelného rozvaděče se šesti tepelnými trubicemi. Toto maximální odvádění tepla zajišťuje udržení vyšších frekvencí procesoru. Teplo proudí přes čtyři chladiče s extrémně tenkými měděnými žebry o tloušťce 0,1 mm, které poskytují větší povrchovou plochu a nižší odpor vzduchu. Na bocích naleznete čtyři výstupy pro ventilátory, které umožňují maximální proudění vzduchu ze systému.

Technologie ROG Arc Flow fans navyšuje proudění vzduchu o 35 % u procesoru a o 21 % u grafické karty, aniž by došlo ke zvýšení hluku. Nové provedení otáčí 84 lopatkami, které jsou doplněny o speciální hroty. Ty zajišťují aerodynamické vlnění a snížení nechtěného víření vzduchu. Čepele dosahují v jejich nejužších částech pouhé 0,2 mm, aby přes ně proudilo co největší množství vzduchu. Jsou vyrobeny z polymerů se strukturou z tekutých krystalů, přičemž jsou dostatečně pevné na to, aby si udržely svou strukturu i při vysokých otáčkách.

Pro další zlepšení v oblasti proudění vzduchu byla nová řada notebooku Strix SCART vybavena vylepšeným samočisticím modulem chlazení. Hromadění prachu na chladičích a ventilátorech postupně snižuje účinnost chlazení. Tento systém však odvádí částečky z těla notebooku pro zajištění spolehlivého výkonu i v budoucnu. Kratší protiprachové tunely v nejnovějších modelech uvolňují cestu pro další 15% navýšení proudění vzduchu, zatímco zabraňují škodlivému hromadění částeček.

Chlazení a výkon si můžete přizpůsobit pomocí profilů provozních scénářů. Režimy Performance a Turbo zajišťují vyšší výkon pro hraní náročných esportových her, zatímco režim Silent snižuje úroveň hluku při lehčím vytížení. Technologie 0dB vypne ventilátory, pokud v režimu tichého provozu klesnou teploty procesoru a grafické karty pod 60 °C. Při nízkém vytížení je proto chlazení notebooku naprosto tiché.

S pomocí profilů provozních scénářů můžete měnit další systémová nastavení, například deaktivovat klávesu Windows nebo přepínat mezi světelnými efekty RGB osvětlení. Mezi různými režimy můžete přepínat i za chodu pomocí užitečných klávesových zkratek.

Pohlcující zvuk

Nová řada Strix SCAR je vybavena zvukovým systémem se čtyřmi reproduktory. Dva výškové reproduktory přehrávají zvuk zpoza klávesnice, zatímco dva basové reproduktory s chytrými zesilovači odráží nízké frekvence od povrchu pod notebookem. Oproti konkurenčním zvukovým systémům produkuje tato čtveřice reproduktorů detailní zvuk s 2,8x vyšší hlasitostí, 3x silnějšími basy a až 3x větším dynamickým rozsahem. Zvuk je ještě vylepšen pomocí technologie Dolby Atmos, která se stará o zvukovou scénu v několika rozměrech s neuvěřitelnými detaily. Technologie Atmos může také vytvářet působivý virtuální prostorový zvuk pro stereo sluchátka.

O jasnou komunikaci se stará oboustranná technologie potlačení hluku s umělou inteligencí, která v nové řadě Strix SCAR a Strix G odstraňuje až 95 % nežádoucího hluku v pozadí ze vstupního i výstupního zvuku. Tento algoritmus byl vytvořen za použití hlubokých neuronových sítí s extrémně vysokou přesností, lze ho použít na kterýkoliv mikrofon a nastavit jej v jednotlivých aplikacích, takže jeho použití můžete nastavit pouze v té aplikaci, která zajišťuje komunikaci a váš zvuk ve hře zůstane netknutý. Oboustranné potlačení hluku zpracovává i zvukový signál z výstupu, takže vás uslyší lépe i vaši spoluhráči. Tato technologie navíc využívá procesor, takže výkon grafické karty se může plně soustředit na vykreslování co nejvyššího počtu snímků.

Notebooky ROG Strix G15 a G17:

Nové notebooky ROG Strix G15 a G17 zpřístupňují klíčové technologie i uživatelský prožitek značky ROG hráčům, kteří chtějí stylový a výkonný laptop, ale nejsou náročnými hráči v oblasti esportu.

Tyto notebooky o velikostech 15,6 palců a 17,3 palců disponují designem podobným nové řadě SCAR, ačkoliv se jejich unikátní rysy liší. Barevná provedení Original Black a Eclipse Grey disponují diagonální linií teček ve tvaru matematické matice přes víko a klávesnici, zatímco na nejnovější edici Electro Punk naleznete typografii inspirovanou komiksy a růžově skvrnité zbarvení pantu.

Jejich výkon je srovnatelný s řadou SCAR, nejvýkonnější konfigurace zahrnuje procesor Ryzen 9 5900HX, grafickou kartu GeForce RTX 3070, 32 GB RAM paměti a 1TB úložiště. Stejně jako v řadě SCAR využívá procesor až 80 W nepřetržitého výkonu či 54 W v případě, že je grafická karta aktivní. Procesor lze také přetaktovat na vyšší frekvenci.

Mezi displeji máte na výběr mezi výjimečně plynulým Full HD displejem s obnovovací frekvencí 300 Hz a 3ms odezvou, nebo výjimečně ostrým WQHD displejem s obnovovací frekvencí 165 Hz, 3ms odezvou a širším barevným gamutem. Dvojice reproduktorů zajišťuje detailní zvuk, který je až o 2,8x hlasitější a disponuje až 3x silnějšími basy oproti předchozí generaci. Technologie pro oboustranné potlačení hluku s umělou inteligencí zajišťuje jasnou komunikaci v týmu při zachování vysokého počtu vykreslených snímků za sekundu.

Mnoho vylepšení z nových notebooků Strix SCAR 15 a 17 se odráží i v modelech G15 a G17. Menší rozměry a možnost využití větší kapacity baterie vylepšují jejich přenositelnost, zatímco podpora rychlého nabíjení i přes konektor USB-C rozšiřuje vaše možnosti ještě více. Inovace v oblasti chlazení, jako je tekutý kov na procesoru, předělání ventilátorů Arc Flow a komplexní modul chlazení se čtyřmi chladiči a výstupy pro odvádění vzduchu, udržují vysoký výkon a nízký hluk napříč všemi konfiguracemi.

DOSTUPNOST A CENA

Nové notebooky ze série Strix budou k dispozici v průběhu následujících měsíců. Více informací můžete získat od svého místního zástupce společnosti ASUS.

Tiskové zprávy

Diskuse