Asus ROG Zephyrus Duo 15 SE, herní notebook s dvojitou obrazovkou, Ryzen 5000 a RTX 30

1. 2. 2021 15:50    Rubrika: Tiskové zprávy

Značka společnosti ASUS Republic of Gamers (ROG) představuje Zephyrus Duo 15 SE, zvláštní edici jejich herního notebooku s dvojitou obrazovkou. Zephyrus Duo 15 SE v sobě snoubí upgradovaný 15,6palcový hlavní displej s kritiky uznávaným ROG ScreenPad Plus, který poskytuje ovládání dotykové obrazovky na 14,1palcovém sekundárním displeji, což zdokonaluje vše od hraní her a streamování až po tvoření a multitasking.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 SE, herní notebook s dvojitou obrazovkou, Ryzen 5000 a RTX 30
  • ROG ScreenPad Plus: 14palcová sekundární dotyková obrazovka s podporou pro stylus otevírá dveře novým příležitostem pro streamování, tvoření a multitasking.
  • Procesor a grafická karta nové generace Dokonce až nejnovější generace grafické karty GeForce RTX 3080 a procesoru AMD Ryzen 9 5900HX pro notebooky skýtají bezkonkurenční výkon.
  • Vylepšený hlavní displej: Možnosti displejů v rozlišení Full HD/300 Hz a 4K/120 Hz se 100% barevným gamutem Adobe RGB disponují vysokými obnovovacími frekvencemi, přímými barvami Pantone a technologií Adaptive-Sync.
  • Inovativní chlazení: Vylepšený modul chlazení AAS Plus s tekutým kovem umožňuje, aby se k procesorům dostávalo více energie, a to bez zvýšení úrovně hluku.

Nový Zephyrus Duo 15 SE také obsahuje až nejnovější generace procesoru AMD Ryzen 9 5900HX a grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080. Jeho inovativní systém chlazení AAS Plus obsahuje vylepšené ventilátory, které pomáhají rozptýlit dohromady až 165 W výkonu procesoru. Prémiový panel v rozlišení 4K 120 Hz disponuje nekompromisním obrazem pro hraní i kreativní práci, zatímco alternativa s frekvencí 300 Hz nabízí rychlost vhodnou i pro eSporty. Úložiště RAID téměř dvojnásobí propustnost, jelikož umožňuje připojit druhý disk SSD přímo k procesoru.

Díky širší škále konfigurací je sekundární obrazovka notebooku Zephyrus Duo 15 SE snadno přístupná širšímu publiku. Všechny modely obsahují technologii čtyřnásobného zesilovače a Dolby Atmos pro zvýšení zvukového výstupu, pokročilé potlačení šumu pro čistou hlasovou komunikaci, slot microSD, který zjednodušuje přístup k médiím, a podporu rychlého nabíjení, která zvyšuje přenositelnost v reálném světě. To vše je zasazené do celokovového těla s novou estetikou Dot Insight, která kombinuje profesionální vzhled s jemnými akcenty leštěnými laserem.

ROG ScreenPad Plus

Přidání dalšího displeje představuje pro ultratenké provedení jedinečnou výzvu. Je třeba vzít v úvahu každý milimetr místa a gram hmotnost. Sekundární obrazovka navíc musí být dostatečně velká, aby byla užitečná a pohodlná pro použití dotykem nebo pomocí stylusu. Společnost ASUS se stala průkopníkem tohoto typu displeje s originálním notebookem ZenBook Pro Duo a ROG a nyní jej posunula na další úroveň.

ROG Zephyrus Duo 15 SE umístil stejný sekundární displej ScreenPad Plus na naklápěcí platformu, která zvyšuje pohodlí a užitečnost a zároveň zlepšuje proudění vzduchu chladicího systému. Po otevření notebooku se ROG ScreenPad Plus zvedne v úhlu 13°, což usnadňuje prohlížení dotykové obrazovky a také interakci s ní. Toto nadzvednutí je plynulé a díky speciálně vyrobenému pantu, který zastavuje vzestup displejů má i pečlivou choreografii

Se 14palcovou úhlopříčkou se jedná o největší druhý displej ve volně dostupném herním notebooku. Panel na úrovni IPS roztáhne široké pozorovací úhly po celé šířce těla a poskytuje tak velké množství dalšího prostoru. Hráči si tedy mohou užít plynulejší zážitek z hraní na hlavní obrazovce, přičemž chaty a ovládací prvky vysílání mají k dispozici níže. Tvůrci mohou na primárním displeji pracovat bez nepořádku, zatímco mají své panely nástrojů, časové osy a referenční materiály k dispozici na druhé obrazovce. Rozšíření plochy představuje velkou výhodu i pro jiné typy multitaskingu. Dotykový displej dokonce funguje s aktivním stylusem ASUS Pen, který umožňuje uživatelům ručně psát a kreslit.

ROG také spolupracují s vývojáři her a umělci, aby do ROG ScreenPad Plus vnesli nové zážitky. Například u dychtivě očekávané hry Dying Light 2 od společnosti Techland se chat se spoluhráči přesouvá na sekundární obrazovku, což umožňuje snadné prohlížení, a zároveň sem přidává ovládací prvky dotykové obrazovky pro rychlé přepínání mezi položkami inventáře a misemi. Sdílení platformy na druhé obrazovce s notebooky ASUS ZenBook Pro Duo nabízí kompatibilitu s výkonným ovládacím panelem ProArt, kterými tato zařízení disponují. Soutěž Art of the Duo pořádaná značkou ROG společnosti ASUS také ukázala, jak mohou umělci využít sekundární displej k tomu, aby spojili hudbu a obraz.

ROG ScreenPad Plus je také kompatibilní se spoustou dalších nástrojů a aplikací, které intuitivně vylepšují váš každodenní zážitek z práce i hraní. Funkce Task Group pořizuje snímky preferovaných rozložení aplikací uživatelů na obou obrazovkách a poté načítá optimalizovaná nastavení pro různé scénáře. Systémový nástroj ROG Armoury Crate se zmenší na druhou obrazovku a zobrazí užitečný přehled, který monitoruje důležité statistiky, jako jsou frekvence procesoru a grafické karty. Aplikace Xsplit Gamecaster je optimalizovaná pro druhou obrazovku, což usnadňuje spravovat současně vysílání i hry. Nástroj Overwolf využívá výhody dvojité obrazovky díky vylepšením, jako jsou statistiky v reálném čase, strategická doporučení a pro populární hry ještě mnoho více. A digitální pracovní stanice pro zvuk FL Studio díky ScreenPad Plus posouvá svůj mixér na dosah ruky, což dává tvůrcům hudby více prostoru na hlavním displeji, aby je mohli využít pro další nástroje aplikace.

Vylepšený hlavní displej

Hlavní obrazovka notebooku Zephyrus Duo 15 SE vstupuje do nové éry Ultra HD rozlišení, a to díky panelu 4K s obnovovací frekvencí 120 Hz a dobou odezvy 3 ms typu šedá-šedá na úrovni eSportů. Díky plnému pokrytí širokého spektra barevného gamutu Adobe RGB tato prémiová možnost zobrazení vyvažuje tvorbu na profesionální úrovni s plynulým a ostrým hraním.

Pro účely rychlého hraní je model Duo k dispozici také s Full HD displejem s má obnovovací frekvencí 300 Hz a dobou odezvy 3 ms. Extrémně vysoká obnovovací frekvence překračuje dokonce i standard pro turnaje v eSportech a umožňuje neuvěřitelně plynulé hraní, zatímco odpovídající doba odezvy udržuje obraz ostrý pro přesné sledování a cílení.

Obě primární možnosti zobrazení využívají technologii Adaptive-Sync k přizpůsobení obnovovací frekvence panelu s obnovovací frekvencí grafické karty. Úzká koordinace těchto komponent zvyšuje ponoření do hry tím, že eliminuje trhání obrazu, minimalizuje problikávání a snižuje prodlevu. Displeje na úrovni IPS jsou při výrobě také kalibrovány tak, aby splňovaly přísné požadavky na přímé barvy Pantone. Tento proces zaručuje přesnost barev, dává tvůrcům věrnost, kterou potřebují, a umožňuje hráčům zažít grafiku tak, jak to zamýšleli vývojáři a umělci.

ROG ScreenPad Plus má dvě rozlišení, aby odpovídal hlavním obrazovkám. Možnost 4K zobrazuje obzvláště ostrý text a ostré čáry v rozlišení 3840 x 1100 pixelů, zatímco alternativa 1920 x 550 dobře sedí k Full HD možnosti hlavního panelu. Oba používají technologii na úrovni IPS a mají obnovovací frekvenci 60 Hz.

Procesor a grafická karta nové generace

Zephyrus Duo 15 SE své možnosti zobrazení s vysokou obnovitelností umocňuje až nejnovějším modelem grafické karty GeForce RTX 3080 pro notebooky. Díky pokročilému chlazení a technologii ROG Boost je čip schopen běžet až na 1645 MHz při 115 W, pokud je aktivní ROG Boost, a dalších 15 W je k dispozici díky funkci Dynamic Boost, čímž se z notebooku stává výkonné balení, se kterým se stejně úzké notebooky nemohou porovnávat.

Větší výkon umožňuje grafické kartě poskytovat rychlou a plynulou hru, od intenzivních stříleček až po vizuálně propracované RPG hry. Stejně jako ostatní modely řady GeForce 30 je i tato grafická karta postavena na nové architektuře NVIDIA Ampere s aktualizovanými jádry CUDA pro programovatelné stínování, vylepšenými jádry RT pro ray-tracing v reálném čase a vylepšenými jádry Tensor pro akceleraci umělé inteligence. Tato všestranná kombinace vylepšuje herní výkon, grafiku, a navíc urychluje další náročné úkony, jako je zpracování obrazu, 3D modelování nebo intenzivní učení. Podporuje ji až objemných 16 GB paměti GDDR6 VRAM vyhrazených pro grafickou kartu.

Procesor AMD Ryzen 9 5900HX pro notebooky s 8 jádry a 16 vlákny poskytuje podstatnou podporu při jakékoli pracovní zátěži. Tato nová generace procesorů pro notebooky řady Ryzen 5000 je postavená na špičkové technologii výroby 7nm a spojuje nejnovější architekturu „Zen 3“ s větší mezipamětí na čipu o velikosti až 20 MB. Je navržena tak, aby poskytovala ještě více pohlcující zážitek z herního notebooku, ale také se prokousala náročnými úkony, jako je 3D vykreslování, tvoření a intenzivní multitasking.

Ryzen 9 5900HX zvyšuje příkon až na 50 W, když je aktivní grafická karta, a na 90 W samostatně, což téměř zdvojnásobuje příkon typický pro tuto třídu procesorů. Povolení provozního režimu Turbo navíc automaticky zvýší taktovací frekvenci procesoru o 200 MHz, čímž posune výkon ještě výše.

Duální disky NVM Express PCIe x4 SSD běží v režimu RAID 0 a poskytují až 2TB úložiště pro rozsáhlou knihovnu her a profesionální portfolio. CPU Ryzen umožňuje oběma diskům připojit se přímo k procesoru bez sdílení šířky pásma, což umožňuje výjimečnou přenosovou rychlost až 7000 MB/s.

Díky až 32 GB kombinované integrované paměti a paměti SO-DIMM je k dispozici více než dostatek paměti DDR4-3200 RAM pro multitasking na více displejích. Uživatelé mají svobodu vysílat vysoce kvalitní streamy při používání chatovacího softwaru nebo pracovat na velkých projektech s velkými datasety a bez prodlení otevírat tolik záložek prohlížeče, kolik je potřeba.

Inovativní chlazení

Špičkové procesory dosáhnou svého plného potenciálu pouze tehdy, když to dovolí chlazení, takže jejich zavedení do tenkých těl je obzvláště náročné.

ROG předefinovali ultratenké chlazení notebooku v původním modelu ROG Zephyrus, jehož aktivní aerodynamický systém (AAS) zlepšil proudění vzduchu odhalením vstupu 7–10 mm přes spodní část notebooku při zvednutí víka. V původním modelu Zephyrus Duo 15 se naklápěcí dotyková obrazovka otevřela mnohem větší 28,5mm sání, které umožnilo ventilátorům nasávat chladnější vzduch shora nad notebookem, namísto teplejšího vzduchu přímo pod ním. Tento masivní průduch zvýšil průtok vzduchu až o 30 % oproti předchozím designům AAS a získal jméno AAS Plus.

Model Zephyrus Duo 15 SE zvyšuje účinnost chlazení konstrukce AAS Plus ještě více, což umožňuje dodávat více energie do procesorů bez zvýšení úrovně hluku. Jedním z klíčových bodů tohoto vylepšení je nový design ventilátoru Arc Flow s radikálně přetvarovanými lopatkami, které tiše rozpohybují více vzduchu. Každý ventilátor má 84 lopatek, jejichž tloušťka se liší od základny ke špičce kvůli maximalizaci proudění vzduchu, a lopatky jsou zakryty speciálním vzorem aerodynamických vln, který minimalizuje turbulence a hluk. Jedná se o první ventilátory vyrobené s novou verzí polymeru ROG z tekutých krystalů, který umožňuje využití čepelí, jež jsou i přes tloušťku pouhých 0,1 mm dostatečně silné, aby se mohly otáčet při vysokých otáčkách ventilátoru. Kombinace nového tvaru a tenčích čepelí ve srovnání s předchozí generací zlepšuje proudění vzduchu až o 13 %. Díky technologii 0dB se ventilátory úplně vypnou, když teplota procesoru a grafické karty v tichém provozním režimu klesne na nízké hodnoty. Takto je chlazení při nízkém zatížení opravdu tiché.

Pro ještě rozsáhlejší chlazení je procesor pokrytý směsí Thermal Grizzly z tekutého kovu, která ve srovnání se standardní teplovodivou pastou snižuje teploty procesoru až o 10 ° C. Nanášení tohoto speciálního materiálu je jemná práce, která se obvykle provádí ručně. Tento přístup není vhodný pro sériovou výrobu, proto si značka ROG společnosti ASUS nechala na zakázku vyrobit zařízení k automatizaci procesu s mechanickou přesností a navrhla speciální vnitřní těsnění, které tuto směs obsahuje. Pro rok 2021 značka ROG aktualizovala tento patentovaný proces pro procesory AMD a přidala speciální krok k ochraně povrchových komponent u procesorů. Použití tekutého kovu k urychlení přenosu tepla od nových čipů poskytuje tepelnou rezervu, kterou různé provozní režimy používají ke snížení šumu, snížení teplot nebo zvýšení výkonu.

Pět tepelných trubic chladicího modulu odvádí tepelnou energii z procesoru, grafické karty, VRAM a VRM. Distribuují jej mezi čtyři chladiče s ultratenkými žebry, které maximalizují plochu pro tepelný rozptyl a snižují odpor proti proudění vzduchu. K dispozici je 222 lopatek chladiče o celkové ploše 112 357 mm², která je dokonce vyšší než u původního modelu Zephyrus Duo 15.

Požadavky na chlazení se mění podle konkrétního úkonu, takže ROG nabízí několik režimů vyladěných pro různé situace. Tichý režim mírně snižuje rychlost, aby udržel nízkou akustiku, což je ideální pro každodenní úkony. Režim výkonu poskytuje výkon potřebný k prosazení vysokých snímkových frekvencí ve hrách bez nadměrného hluku. Režim turbo přetaktuje procesor o 200 MHz, aby umožnil ještě vyšší výkon s hlasitějším profilem ventilátoru.

Uživatelé mohou přepínat mezi provozními režimy ručně pomocí rychlé klávesové zkratky nebo automaticky pomocí profilů scénářů. Profily scénářů, které jsou k dispozici prostřednictvím nástroje ROG Armoury Crate, umožňují uživatelům přidružit jednotlivé hry a aplikace ke konkrétním provozním režimům, světelným efektům a dalším nastavením systému. Profily jsou aktivovány aplikacemi v popředí a provádějí plynulé přechody mezi předvolbami pro různé úkony.

Klávesnice pro pohodlí a přesnost

Během dlouhého hraní a při velkém vytížení může někdy být klávesnice notebooku nepříjemně horká. Zephyrus Duo 15 SE klávesnici vsadil dopředu, aby udržel ruce uživatele od nejteplejších částí stroje a vytvořil více prostoru pro druhý displej. Tento design umožňuje, aby se zápěstí uživatele opíralo o stůl, stejně jako klávesnice na ploše, a odnímatelná opěrka rukou disponuje polstrováním pro zvýšení pohodlí.

Několik vylepšení upgraduje hlavní oblast zadávání pod dotykovou obrazovkou. Vyhrazené klávesové zkratky umožňují snadné ovládání hlasitosti a ztlumení mikrofonu. Oddělené skupiny funkčních kláves lze snadno identifikovat na první pohled. Technologie ROG Overstroke zvedá spouštěcí bod spínačů pro rychlejší odezvu. Lze také rychle stisknout více kláves současně, a to díky technologii N-Key rollover, která přesně zaregistruje každé stisknutí. Touchpad umístěný vpravo také rozsvítí digitální numerickou klávesnici pouhým stisknutím tlačítka.

Zatímco virtuální numerická klávesnice svítí červeně, klávesnice má RGB podsvícení jednotlivých kláves, což je skvělé pro zvýraznění důležitých příkazů a zkratek, které šetří čas. Uživatelé mohou označit důležité klávesy pro hry, zefektivnit pracovní postupy a koordinovat barevné osvětlení napříč ekosystémem kompatibilních periferních zařízení Aura Sync.

Přenosný výkon

Zephyrus Duo 15 SE je skutečně jedinečný. Jeho elegantní tělo je tenké pouhých 20,9 mm a váží pouze 2,4 kg. Celokovové tělo je vyrobeno z aluminidu hořečnatého a je pevné a odolné. Design Dot Insight využívá čisté linie s černým eloxováním a působí profesionálním dojmem, který se hodí do každého prostředí, zatímco laserem leštěné akcenty a blyštivý diamant dodávají záblesky vkusu, které kontrastují s nenápadnými povrchy.

Vysokokapacitní 90Wh baterie poskytuje prodlouženou dobu odpojení od zásuvky a technologie rychlého nabíjení ji za pouhých 30 minut vrátí zpět na 50 % kapacity. Notebook také podporuje nabíjení ze zařízení typu C až do 100 W. Možnost dobíjení z USB napájecího zdroje zásadně zvyšuje mobilitu uživatelů a snižuje potřebu hledat na zdech zásuvky. Ačkoli je pro plný výkon vyžadován přiložený napájecí adaptér, adaptér USB-C je mnohem menší a lehčí pro snazší přenositelnost, a přesto je stále dostatečně výkonný pro každodenní použití. Jediný adaptér typu C lze také využít k napájení notebooku, telefonu a dalších zařízení uživatele.

Zesilte hlasitost a eliminujte šum

Technologie Dolby Atmos staví uživatele do středu dění díky virtuálnímu prostorovému zvuku 5.2.1. Počet reproduktorů se oproti původnímu Zephyrus Duo zdvojnásobil; dva výškové reproduktory střílejí zvuk přímo na uživatele, zatímco duální basové reproduktory odrážejí basy od stolu pod notebookem. Technologie Smart Amp udržuje basové reproduktory v teplotních a bezpečných mezích, což umožňuje vysokou hlasitost. Pro sluchátka a headsety je k dispozici také standardní 3,5mm jack.

Umělá inteligence pro oboustranné potlačení hluku vylepšuje hlasový chat tím, že ze vstupního i výstupního zvuku odstraňuje nechtěný hluk. Lze ji použít na jakékoli zařízení, a dokonce ji přizpůsobit pro jednotlivé aplikace, takže potlačení hluku lze omezit na chatovací aplikace, aniž by ovlivnilo důležité zvuky ve hře. Díky této technologii mohou hráči lépe komunikovat se spoluhráči, tvůrci mohou nahrávat čistší zvuk v jakémkoli prostředí a všichni si mohou užít jasnou konverzaci.

Umělá inteligence pro oboustranné potlačení hluku také běží jako úkon procesoru, čímž uvolňuje grafickou kartu, aby byl herní výkon co nejplynulejší.

Veškeré porty, které potřebujete k hraní na cestách

Díky rozsáhlé propojitelnosti může Zephyrus Duo 15 SE napájet celou herní nebo pracovní základnu. Port 2. generace USB 3.2 podporuje DisplayPort 1.4 pro stolní monitory a výstup HDMI 2.0b umožňuje připojení 4K monitoru nebo televize při obnovovací frekvenci 60 Hz. Tři USB porty typu A pojmou další periferní zařízení, včetně myši, gamepadu a vybavení pro virtuální realitu. ROG také přidala ultrarychlou čtečku microSD 4.0 s rychlostí až 312 MB/s, takže uživatelé mohou rychle načítat záběry z dronů, akčních kamer a dalších přenosných zařízení.

ROG poskytuje uživatelům vysokorychlostní bezdrátové připojení s Wi-Fi 6, také známým jako 802.11ax. V kombinaci s kompatibilním směrovačem zvyšuje Wi-Fi 6 špičkovou šířku pásma rozhraní až na 2,4 Gb/s a zvyšuje účinnost přeplněných sítí, jako jsou ty v rušných kancelářích a kavárnách. Také snižuje latenci, což snižuje zpoždění u citlivých činností, jako je online hraní her, a rozšiřuje kapacitu upstreamování, což poskytuje větší šířku pásma pro přímý přenos. Pro uživatele, kteří by se raději připojili k síti, poskytuje Gigabit Ethernet konektor v zadní části těla s nejnižší možnou latencí pro seriózní hraní s více hráči.

DOSTUPNOST A CENY

Herní notebook ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE jsou dostupné na předobjednávku v vybraných partnerů. Další informace vám poskytne místní zástupce společnosti ASUS.

GX551QS-HF038T
15.6/300Hz/R9-5900HX/16G+16G/1T PCIE/RTX3080/Off Black
91,990 Kč

GX551QS-HB043T
15.6/120Hz/R9-5900HX/16G+16G/1T PCIE/RTX3080/Off Black
102,990 Kč

GX551QS-HB083T
15.6/120Hz/R9-5900H/16G*2/1T+1T SSD/RTX3080/Off Black
105,990 Kč

Tiskové zprávy

Diskuse