RECENZE: UMAX VisionBook 3100VX - VIA C7-M procesor

5. 1. 2006 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Pomazal

Umax jako první výrobce uvádí na náš trh notebook s novým procesorem C7-M firmy VIA Technologies. VisionBook 3100VX je s cenou začínající na 16 tis. Kč bez DPH velmi zajímavou možností pro základní aplikace (dokumenty, internet). Přitom nabízí 15" LCD, DVD vypalovačku, volitelnou velikost disku i další komponenty.

UMAX VisionBook 3100VX - VIA C7-M procesor

Základní popis
Celý notebook je proveden v tradičně líbivé kombinaci černé a stříbrné barvy. Šasi notebooku VisionBook 3100VX je shodné s modelem 3100CX. Jeho fyzické proporce jsou 333 x 276 x 24 - 33 mm (směrem dozadu se jeho tloušťka zvětšuje) při celkem přívětivé hmotnosti 2,6 kg. Jedná se tedy o přístroj určený i mobilním uživatelům.

Víko je pevně uchyceno na dvou krajních kloubech a jeho stabilita je velice dobrá. Při častějším otevírání však lze postřehnout slabší vrzání kloubů víka, které by se mohlo postupem času zhoršovat. Otevírá se klasicky při stisku středové pojistky na těle přístroje. V zavřené poloze má však zpočátku trochu silnější odpor a je tedy potřeba při otevírání přidržet tělo notebooku, abyste jej nezvedali spolu s víkem.

Co se týče výbavy portů, nabídka je jen opravdu základní. Vzadu se našlo místo pro konektor externího monitoru D-SUB a přípojku pro telefonní linku (RJ-11). Lze si také všimnout zaslepeného konektoru pro výstup S-video. Jedná se o pozůstatek z modelu 3100CX, zde se však tohoto konektoru nedočkáme. Napravo pak lze najít konektor napájení, následovaný optickou mechanikou a jedním z celkově tří USB 2.0 portů. Čtvrtý z nich je opět bohužel zaslepen. K dispozici jsou zde ještě dva konektory Jack pro externí mikrofon a sluchátka. Vlevo se nachází nezbytný konektor pro LAN (RJ-45) a zbylé dva USB 2.0 porty. Potěší přítomnost dvou konektorů Jack pro S/PDIF a Line-IN. Nesmí také chybět slot PCMCIA typu II opatřený záslepkou, pod kterým je umístěna čtečka paměťových karet formátů MS/ MS Pro/ SD/ MMC. Při používání karty ve slotu PCMCIA se čtečka paměťových karet stává jen obtížně přístupnou, jelikož je celá zakryta hlavou PCMCIA karty. A opět zde najdeme jeden zaslepený konektor, tentokráte náležící rozhraní Fire-Wire, kterého se bohužel u tohoto modelu také nedočkáme (úsporná opatření).

Všechny informační LED jsou soustředěny do levé části čela přístroje počínaje Power ON, nabíjením, notifikací emailu, HDD a činností Wi-Fi konče (karta Wi-Fi není v základní konfiguraci obsažena, lze ji však do notebooku doinstalovat, tudíž přítomnost této LED má své opodstatnění.) Viditelnosti těchto indikačních prvků příliš neprospívá jejich umístění, jelikož při běžné práci na notebooku jsou téměř stále zakryty levou rukou. To samé platí i o popiscích k těmto LED, které jsou umístěny vespod čela přístroje a k jejich přečtení je třeba se všelijak shýbat nebo nadzvedávat samotný notebook. Další tři LED se pak nachází nad klávesnicí a zobrazují stav kláves Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock.

Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnice je provedena v tradičně černé barvě, což ji v kombinaci s bílými popisky (modrými pro klávesu Fn) činí dobře čitelnou i při horším světle. Rozložení kláves je typické pro tuto kategorii notebooků a sympatické je, že je maximálně využito veškerého nabízeného prostoru. Klávesy tedy jsou dostatečně velké. Přes klávesu Fn, která je umístěna mezi levým Ctrl a klávesou Windows, jsou pak dostupné všechny jejich sekundární funkce jako ovládání zvuku, přepínání video výstupu, seřizování jasu displeje a konečně aktivace Wi-Fi (pokud je instalována). Klávesy Home, PgUp, PgDn a End jsou umístěny zcela vpravo nad sebou, a tak jsou lehce přístupné ze směrových šipek. Kolmo k nim jsou pak usazeny klávesy Pause, Print screen, Ins a Del (příjemně v pravém rohu). Snad jedině Enter by mohl být větší (na výšku dvou řádků, pro pohotovější nahmátnutí).

S přehledností je na tom klávesnice tedy poměrně dobře, to samé ale nelze říci o jejím konstrukčním zpracování. Jednotlivé klávesy mají tendenci vydávat občas podivné zvuky a vůbec celkový dojem z bytelnosti klávesnice je slabší. Při silnějším stisku má tendenci se na určitých místech prohýbat a asi nejvíce bolestivé je místo v okolí směrových šipek (tedy oblast často používaná).

Z ostatních ovládacích prvků musím také zmínit klasická tři tlačítka umístěná nad klávesnicí, provedená v imitaci kovu. Obsluhují rychlé spuštění textového editoru, emailového klienta a webového prohlížeče. Zcela vpravo je pak tlačítko POWER vyvedeno do čtverce a v tradici UMAXu líbivě modře podsvíceno.

Pod klávesnicí pak nenajdeme nic jiného než touchpad s vyznačenou rolovací oblastí a klasicky dvěma tlačítky provedenými v imitaci hliníku. Celý touchpad je ergonomicky posunut lehce doleva, což by mělo ulehčovat práci pravákům. U touchpadu jsem bohužel zaznamenal menší citlivost a zbytečně tuhá tlačítka (na stisk) pod ním.

Hlavní HW parametry
Srdcem VisionBooku 3100VX je novinka od společnosti VIA, a to přesně procesor C7-M na frekvenci 1500 MHz (nejrychlejším současně vyráběným je 2 GHz model). O tomto procesoru jsme Vám již přinesli článek. Není ovšem na škodu si připomenout pár jeho základních zbraní a specialit. Především se chlubí opravdu nízkou spotřebou, která je v případě osazeného 1,5 GHz procesoru pouhých 12W. Při nečinnosti systému (idle mód) se pak má čip spokojit pouze s 0,1W! Další technologií, která se stará o co nejmenší příkon a maximální životnost baterií, je TwinTurbo. Díky této funkci dokáže procesor měnit frekvenci během jediného cyklu, zatímco například takové Pentium M na změnu frekvence potřebuje cyklů rovnou 15000. Další přínos nového procesoru spočívá v bezpečnosti. PadLock je souhrnný název pro sadu šifrovacích algoritmů prováděných integrovaným šifrovacím koprocesorem (samotné jádro by tedy nemělo být tak zatěžováno). Tyto šifry jsou především využívány pro kódování dat v reálném čase (tedy například videokonference).

Co se týče dalších parametrů procesoru, obsahuje 128 KB L2 cache a stejnou velikost má pak i L1. Dobrým krokem je jistě i podpora instrukcí MMX, SSE, SSE2 a SSE3. Na základní desce je usazen v socketu 479, tedy stejném, jaký používá Pentium M. Rozdíl je však v použité sběrnici (architektura VIA V4), která je efektivně taktována na 400 MHz.

Bohužel i přes poměrně slibně znějící parametry se procesor C7-M nemůže co do výkonnosti rovnat současným mobilním čipům od Intelu či AMD běžících na stejné frekvenci. V redakčním testu CPU dosáhl skóre 9399 bodů, což přibližně odpovídá výkonu stařičkého Pentia M s 1 MB L2 cache běžícího na 900 MHz. Pro srovnání, stejně taktované Pentium M 1,5 GHz s jádrem Dothan (2MB L2 cache a 400MHz FSB) dosáhlo v našem testu již více jak před rokem hodnoty 14958 bodů. Výhoda C7-M oproti Pentium M je tedy především v ceně při zachování úsporných funkcí, které např. Celeron M (levnější varianta procesoru Pentium M) nemá.

Procesoru sekunduje 512 MB DDR SDRAM o frekvenci 400 MHz. Maximálně lze do systému instalovat 1 GB operační paměti. Naměřená rychlost paměťového subsystému dosáhla výkonu (lepší by bylo napsat pomalosti) 493 MB/s, což je opravdu žalostně málo a v žebříčku testovaných notebooků okupuje tato hodnota jednu z posledních příček - současné notebooky od AMD i Intelu překonávají hranici 1100 MB/s. Je vidět, že firemní architektura VIA V4 má opravdu významné rezervy v přístupu k paměti.

Všechny předešlé komponenty jsou usazeny na základní desce, jejímž srdcem je čipset VIA PN800. Na desce jsou pak integrovány další komponenty jako grafika VIA/S3 UniChrome Pro nebo zvukový čip VIA AC'97 Enhanced Audio Controller.

Co se týče síťových rozhraní, k dispozici je integrovaný LAN adaptér VIA Rhine II Fast Ethernet adaptér 10/100 a standardní analogový modem. Bohužel bezdrátových technologií jako Bluetooth, Wi-fi a dokonce ani IrDa se u tohoto modelu v základní konfiguraci nedočkáme. Naštěstí alespoň dnes již prakticky nepostradatelné Wi-Fi je nabízeno jako volitelná součást konfigurace (za příplatek 1000 Kč). Ostatní bezdrátové technologie musíme oželet zcela.

Testovaný kus byl vybaven 40 GB pevným diskem FUJITSU MHV2040AH s rozhraním ATA-100, 8 MB cache a rychlostí rotace ploten 5400 ot./min. S naměřenou přenosovou rychlostí 73.57 MB/s se disk umístil stejně jako paměťový subsystém na chvostu redakční tabulky. Situaci by mohla pomoci možnost instalovat do notebooku 60 GB disk s rychlostí 7200 ot./min. Naopak, pokud dáváte přednost spíše větší kapacitě, můžete zvolit disk o velikosti až 100 GB, avšak znovu o 5400 ot./min. Již o něco lépe je na tom disk s průměrnou přístupovou dobou, když se s hodnotou 18.07 ms umístil přibližně ve středu naší srovnávací tabulky.

Optická mechanika MATSHITA UJ-840D zvládá čtení a zápis všech nejpoužívanějších formátů: CD-R (rychlostí 24x) -RW (10x), DVD+/-R (8x a 4x), +/-RW (4x/2x) a to včetně DVD DL ( rychlost zápisu maximálně 2.4x). Mechanika mě potěšila poměrně dobrou korekcí chyb, kdy neměla problém přečíst ani letitá CD s opravdu hodně opotřebovanou datovou stranou.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
Displej notebooku má velkost 15" a klasické XGA rozlišení 1024 x 768 bodů. Ve své kategorii patří spíše k lepšímu průměru. Podsvícení je homogenní a kvalitní, neškodil by ovšem větší rozsah nastavení jeho intenzity. Pozorovací úhly jsou taktéž dobré. Displej má dobu odezvy dostačující pro nerušené přehrávání běžného videa.

Jestliže notebook neoslnil co do výkonu v oblasti procesoru ani paměti, ani v grafice tomu nebude jinak. Integrovaný grafický čip VIA/S3 UniChrome Pro může z operační paměti uzmout maximálně 64 MB RAM a k systému je připojen přes rozhraní AGP 8x. To, že tento GPU je určen především pro kancelářské využití, dokumentuje i absence podpory rozhraní DirectX 9.0 a spokojit se tedy budeme muset jen s DirectX 7.0. Jak lze vyčíst z již napsaného, výkony této grafiky v 3D marku nebudou příliš oslnivé. Ve verzi 2001 dosáhl čip hodnoty opravdu slabých 1131 bodů, což je lehce pod úrovní grafik z první Centrino sady Intelu. Pro srovnání se současnými konkurenty - integrovaná grafika Intel 915GMA dokáže v tomto testu získat přibližně trojnásobek, tj. 3694 bodů. 3D Mark 03 pak VIA/S3 UniChrome Pro dokončil se ziskem spíše symbolických 69 bodů, 3D Mark 2005 již nemohl být spuštěn vůbec kvůli nesplnění základních technických požadavků testů. Integrované grafické řešení je tedy vhodné pro běžnou kancelářskou práci s dokumenty a pro internet. Prohlédnete si ale i fotografie z digitálního fotoaparátu a lze i sledovat video. Na hraní 3D her nebo spouštění graficky náročnějších aplikací raději zapomeňte.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimédia
VisionBook 3100VX je svým zaměřením určen především mobilním pracovníkům pro kancelářskou práci. Tomu odpovídá i jeho multimediální výbava, která obsahuje v podstatě jen ty nejzákladnější prvky. Za mírný nadstandard se v této třídě dá považovat integrovaná čtečka paměťových karet 4v1( MS/ MS Pro/ SD/ MMC ) pro snadné přenášení dat například z digitálního fotoaparátu stejně tak jako přítomnost vstupu S/PDIF a line-IN pro nahrávání audia z externích zdrojů. Nechybí samo sebou ani dva klasické Jacky pro externí mikrofon a sluchátka. Pokud externí mikrofon nemáte, je zde i jeho integrovaná varianta, která se nachází v levé spodní části klávesnice.

Stereofonní reproduktory jsou umístěny ve přední spodní části notebooku, což jim na kvalitě přednesu moc nepřidává. Při maximálním zesílení zvuku je již slyšet zřetelné praskání a zvuk má velice plastový nádech. Pro poslech hudby z CD se tedy zcela jistě doporučit nedají a nejspíše bude třeba sáhnout k reproduktorům externím.

Nakonec zde máme optickou mechaniku MATSHITA UJ-840D, která je vzhledem k ceně notebooku opravdu schopná. S přehledem si poradí s médii všech formátů včetně zápisu dvouvrstvých DVD, snad jen s výjimkou DVD-RAM. Přehrávání video DVD je pak opravdu nerušené, jelikož mechanika dokáže sama snížit rychlost otáček na požadovanou úroveň. K tomu všemu je zde také již zmíněná velice dobrá korekce chyb u starších médií.

Chlazení a provozní hluk
Ačkoli se jedná primárně o přenosný notebook, nasávání vzduchu je řešeno zespodu přístroje, což může působit problémy při práci na klíně. Výdech teplého vzduchu je pak vyveden na levý bok notebooku. Potěšující je nízká hlučnost, kdy ani při vysoké zátěži nedochází ke zvýšení otáček větráku. Zásluhu na tom má jistě nízké tepelné vyzařování instalovaného procesoru spolu s jeho minimálními rozměry jádra.

Teplota notebooku ani při dlouhodobém provozu a zátěži nikterak nevzrůstá a je přijatelná i naspodu přístroje. Klávesnice se pak nejvíce zahřívá v levé části, nejde však o žádnou extrémní teplotu. Subjektivně mi notebook přišel chladnější než srovnatelný model s Pentiem M - především na spodní straně.

Baterie
Akumulátor se nachází v zadní části přístroje a lze jej vyjmout posunem jediné pojistky. Vzhledem k osazeným komponentám a určení notebooku má kapacitu 4000 mAh. Co se chemického složení týče, jedná se o klasický Li-Ion. Ve standardním* redakčním testu dosáhla výdrže 3h 32m, což je při slabší baterii (slabší než standard třídy - 4400 mAh) dobrá hodnota.

Příslušenství
VisionBook 3100VX se standardně dodává bez OS. U výrobce si ale lze za příplatek vybrat ze systémů Windows XP Home a Professional. Testovaný kus byl vybaven verzí Home. Mezi další softwarovou výbavu v ceně patří software pro přehrávání a nahrávání DVD. K základnímu příslušenství patří také brašna. Wi-Fi kartu je možno dokoupit za příplatek 1000 Kč, replikátor portů (pouze společně s Wi-Fi) za 3000 Kč (kdy je v ceně již i Wi-Fi).

Závěr
UMAX VisionBook 3100VX nabízí především nízkou cenu v nejnižší konfiguraci. Nízká hmotnost a spotřeba dává notebooku dobrou šanci uplatnit se i na cestách. Výhoda energeticky nenáročného procesoru je v celkově tichém chodu notebooku. Výkon postačí pro běžné zpracování dokumentů a práci s internetem. Prohlédnete si bez problému i fotografie z digitálního fotoaparátu a problém nečiní ani přehrávání videa. Rozhraní jsou jen základní (3x USB, externí monitor, audio), ale překvapivě je zde i čtečka paměťových karet. Cena testované konfigurace je stanovena na 18.990 Kč bez DPH (22.598,- Kč s DPH) při dvouleté záruce i pro firmy a podnikatele. Pokud budete chtít záruku tříletou, připočítejte ke koncové ceně dalších 2.990,- Kč.

Klady a zápory:
+ nízká spotřeba díky procesoru VIA C7-M
+ tichý chod
+ málo vyzařovaného tepla

- slabší výkon

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.


Foto galerie UMAX VisionBook 3100VX

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip| Diskuse | Recenze