RECENZE: Acer Aspire Vero - 15.6'' z recyklovaných plastů, s novým procesorem Intel a Windows 11

14. 10. 2021 06:20    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

Baterie


Li-Ion baterie s udanou kapacitou 53 Wh je umístěna uvnitř notebooku a vyměnit ji lze jen po rozebrání základny, jak je běžným zvykem většiny notebooků současné nabídky trhu. Standardní* redakční měření maximální výdrže s minimální zátěží ukázalo bez mála 20 hodin. Naopak na energii náročnější test, přehrávání videa přes wifi, ukázalo 5 a půl hodiny. Reálný provoz, podle stylu vytížení, pak může znamenat něco mezi tím. Odhaduji, že pracovní den by měl notebook pohodlně vydržet, s občasnou kontrolou e-mailu a převážně prací s textem. Výrobce uvádí 7 a půl hodiny, což klidně může odpovídat realitě s rozumnými nároky na výkon.

POZOR: v oficiálních konfiguracích na ČR trh je ohlášena slabší baterie s kapacitou 48 Wh, stejná hodnota je ovšem uvedena i na krabici kusu dodaného na testy, z toho tedy usuzuji, že v i prodejních kusech by mohla být silnější 53 Wh baterie a oficiální údaj je zde z důvodu rezervy (v rámci času záruky) pro opotřebení baterie, které časem zákonitě nastane.

  • standardní* redakční měření při minimální zátěži: 19 hod 39 min
  • video z internetu přes WiFi, 100% jas LCD: 5 hod 29 min

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na datové úložiště každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 5 procentech energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz. Výsledky při reálném provozu se mohou značně lišit, podle způsobu a intenzity využití.

Napájení notebooku


Notebook je napájen zdrojem o velikosti 130 x 46 x 30 mm a váze 272 g. K notebooku se připojuje klasickým kulatým konektorem, ovšem o něco tenčím, než bývá běžně zvykem. Indikace připojení zdroje a dobíjení baterie bych očekával spíš vedle konektoru, ale ve výsledku je to jedno. Dioda svítí oranžové, pokud se baterie dobíjí a modře, pokud je plně nabita a notebook je prostřednictvím zdroje připojen k eklektické síti.


| Diskuse | Recenze