RECENZE: Asus ZenBook Duo 14 UX482E - 14'' a druhý LCD, nové procesory, s dotykem a stylusem

21. 5. 2021 06:20    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

Asus je jediným výrobcem, který vzal notebooky se dvěma displeji opravdu vážně, a stále přináší nové modely. Na řadu přicházejí nové procesory Intel z 11. generace, spolu s výkonnější integrovanou grafikou. Přepracována je mechanika kloubů a základní deska.

Asus ZenBook Duo 14 UX482E - 14'' a druhý LCD, nové procesory, s dotykem a stylusem

Základní popis

Jak bylo naznačeno v poslední větě úvodního odstavce, aktuální model, s označením UX482, je přímým nástupcem modelu UX481 (viz RECENZE: Asus ZenBook Duo 14 (UX481) - 14'' cvalík se dvěma displeji a nejnovějším procesorem). Na první pohled jsou oba notebooky téměř stejné. Zprvu viditelné rozdíly ve vnější konstrukci jsou jen drobné, na spodku notebooku a v rozložení fyzických rozhraní. Uvnitř notebooku jsou konstrukční změny v pantech víka a to zároveň přináší zásadní rozdíl i ve vnější konstrukci, druhý displej se při otevření notebooku vyklápí směrem k uživateli. Další vnitřní změny jsou na základní desce, potažmo chlazení. V této recenzi se tedy budu věnovat hlavně odlišnostem oproti předchozí generaci notebooku Asus ZenBook Duo 14.


Z levého boku notebooku zmizel kulatý napájecí konektor a USB-A bylo nahrazeno druhým USB-C / Thunderbolt, přes které je nově notebook napájen. Levý bok tedy nabízí 1x HDMI 1.4 a 2x USB-C / Thonderbolt 4. Pravý bok zůstal stejný, nabízí 1x USB-A 3.2 Gen 1, 1x kombinovaný audio jack a 1x microSD slot se snadným ovládáním přes integrovanou pružinku.I přesto, že otevřením notebooku zároveň ovládáte mechanismus naklopení druhého displeje, notebook lze stále otevřít jednou rukou, malinko se jen zmenšil maximální úhel otevření na cca 133°. Rozložení pracovní plochy zůstalo v zásadě stejné. Klávesnice prodělal jedinou změnu, šipky byly stěsnány na jeden řádek, ve prospěch většího pravého Shiftu a lepší orientace v šipkách. Touchpad zůstal stejně velký včetně dvou perfektních samostatných tlačítek. Projev reproduktorů lze charakterizovat stejnými slovy jako minule, na poměry 14'' notebooku slušná hlasitost i projev. Stejná jako minule je i charakteristika webkamery, šedý průměr, postačující pro občasné videohovory.


Rozměry a hmotnost, potažmo mobilita, zůstaly v zásadě na stejných hodnotách. Aktuální verze je široká 324 a hluboká 222 mm, největší změna (v procentech) nastala u tloušťky, která klesla na 17/19 mm. Hmotnost povyrostla jen nepatrně, v řádech gramů, na 1578g, zřejmě díky komplikovanější konstrukci otevírání.

Recenze

Diskuse