RECENZE: Asus ROG Zephyrus G14 (GA401) - 14'' herní notebook s AMD Ryzen a NVDIA grafikami
8. 6. 2020 06:20 Rubrika: Recenze Autor: Viktor Péder
- Konstrukce notebooku, rozměry, hmotnost a mobilita
- Pracovní plocha, klávesnice, touchpad a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Reproduktory a webkamera
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
Kapitoly článku:
Horký vzduch z notebooku je odváděn pomocí dvou ventilátorů, oba jsou umístěny blíže k zadním rohům základny notebooku. Vzduch je nasáván především skrze žebrování na spodním krytu základny, přístupu vzduchu napomáhá v úvodu zmíněné přizvednutí základny pomocí otevřeného víka s displejem. Vádechy jsou celkem čtyři, od každého ventilátoru dva, symetricky. Na každém boku notebooku je jeden výdech, v zadní polovině základny. Další dva výdechy jsou v prostoru mezi panty a pod úhlem 45° směřují dozadu nahoru, šikmo. Vzhledem k celkovému řešení konstrukce otevírání notebooku mají zadní výdechy dostatek prostoru pro odvádění tepla.
Rozvod tepla uvnitř notebooku zajišťuje celkem 5 heatpipe. 2 heatpipe vedou přes CPU i GPU k oběma zadním výdechům. K bočním výdechům pak vede po jedné heatpipe od každého hlavního čipu, jedna od CPU, jedna od GPU. Poslední heatpipe odvádí teplo z pamětí pro dedikovaného grafického čipu, vede k jednomu ze zadních výdechů. Propletenec chlazení vypadá na pohled sofistikovaně a propracovaně, chlazení funguje dobře.
Chlazení a provozní hluk
hodina provozu - mírná zátěž (dokumenty, internet, sledování videa)
Při notebooku připojeném do elektrické sítě, na režim Performace, běží ventilátor v podstatě stále. V tiché místnosti je zřetelně slyšet, i když je hlasitost proudění vzduchu na nízké úrovni. Pokud jsou v okolí nějaké další zdroje zvuků, chlazení notebooku snadno přeslechnete. Podobné je to i v režimu SIlent. Odměnou za to je pocitově spíše chladné tělo notebooku. V aplikaci Armoury Crate, která je součástí instalace, lze profil práce ventilátorů dále ručně upravit a docílit tak i tichého chodu, při nízkém vytížení, aplikace však zároveň upozorňuje na možnost poškození CPU a GPU a zbavuje zodpovědnosti za špatné nastavení uživatelem. Nicméně systém zároveň dovolí nastavit nulové otáčky maximálně do 69° C. Profil chlazení lze ručně nastavit pro CPU i GPU samostatně.
- touchpad: 27 °C
- levá strana pod klávesnicí: 28 °C
- pravá strana pod klávesnicí: 27 °C
- klávesnice vlevo: 28 °C
- klávesnice vpravo: 28 °C
- spodek maximum: 28 °C (žebrování)
- výdech chlazení: 29 °C
- napájecí adaptér: 32 °C
hodina provozu - vysoká zátěž (CPU + GPU)
Ventilátory jsou zřetelně slyšet, tedy především proudění vzduchu. Na režim Performace je chod kultivovaný, bez pískání nebo drnčení. Na Režim Turbo se otáčky ventilátorů zvednou, a chvílemi jsou již slyšitelné náznaky pískání, GPU si pak dokáže automaticky zvedat frekvenci jádra a o pár procent tak zvedat výkon. Pracovní plocha) je znatelně prohřátá, hlavně v oblasti klávesnice a jejím bezprostředním okolí, místy může být už nepříjemné, např. pokud položíte prst na plochu vedle klávesnice. Nejvyšších otáček lze dosáhnout opět ručním nastavením, komponenty se díky tomu chladí o poznání lépe, ale hlučnost proudění zvuku je už po pár minutách obtěžující. Maximální otáčky + chladicí podložka dokáží udržet teplotu GPU v zátěži na 55°C. Ručně lze zvednout i takt GPU o 150 MHz a video-pamětí o 200 MHz, tím zle dosáhnout cca 10% zlepšení výkonu, oproti standardnímu nastavení, za předpokladu, že otáčky jedou permanentně na maximum.
- touchpad: 31 °C
- levá strana pod klávesnicí: 30 °C
- pravá strana pod klávesnicí: 30 °C
- klávesnice vlevo: 41 °C
- klávesnice vpravo: 39 °C
- spodek maximum: 40 °C (žebrování)
- výdech chlazení: 50 °C
- napájecí adaptér: 43 °C
teplota okolí při měření: 25 °C
(testy prováděny a teploty měřeny při 100% nabité baterii, aby její zahřátí z dobíjení neovlivňovalo hodnoty)
Vytížení jednoho jádra CPU
Vytížení všech logických jader CPU
Vytížení CPU + 3D GPU
- Konstrukce notebooku, rozměry, hmotnost a mobilita
- Pracovní plocha, klávesnice, touchpad a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Reproduktory a webkamera
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
Kapitoly článku: