RECENZE: Acer Predator Helios 500 - 17'' herní notebook, Intel Core i9, GTX 1070, možnosti přetaktování

8. 8. 2018 06:17    Rubrika: Recenze    Autor: J Z

Nová generace herních notebooků Helios 500 navazuje na první model z řady Predator. Jde o velké stroje s kvalitním chlazením a možností přetaktování. V testované konfiguraci je osazen dokonce nejvyšší z nabízených procesorů - šestijádrové Core i9.

Acer Predator Helios 500 - 17'' herní notebook, Intel Core i9, GTX 1070, možnosti přetaktování

Základní popis

Predator Helios 500 s úhlopříčkou displeje 17,3" nelze ani v nejmenším označit za malý a nezachrání ho ani tloušťka celého stroje. Je to prostě poctivý tradiční herní notebook, kde prioritou jsou výkon a schopnost uchladit se při dlouhém hraní nejnáročnějších her, a tomu je podřízeno vše. Včetně rozměrů.

Matné tělo s tvrdými plasty je příjemné na dotyk a zvolená povrchová úprava odolává mastnotě i viditelným otiskům. Matný je mimochodem také displej. Dá se říct, že z hlediska praktičnosti povrchů si Helios 500 nezadá s pracovními notebooky.

Výhrady nemám ani k mechanickému provedení. Na povrchu je sice počítač plastový, nicméně základna vykazuje takovou tuhost, že klidně můžete zvednout otevřený notebook za její roh, aniž by došlo k prohnutí. Vzhledem k vyšší hmotnosti je ovšem takový úkon nepříjemnou zátěži pro zápěstí a nejspíš si jej většina uživatelů odpustí. Víko je tenké a mírně poddajné. Při tlačení na vnější stranu však nedochází k barevným artefaktům na displeji. Celkově hodnotím zpracování a mechanickou odolnost jako velmi dobré.

Acer Predator Helios 500 - maximální úhel otevření
Acer Predator Helios 500 - maximální úhel otevření

Víko lze otevřít maximálně do úhlu 135 °, což není při tak velké úhlopříčce limitující. Otevření počítače je možné provést pohodlně jedním prstem, aniž by se základna zvedala spolu s víkem. U tak těžkých notebooků jde o očekávaný výsledek.

Acer Predator Helios 500 - levý bok s konektory
Acer Predator Helios 500 - levý bok s konektory
Acer Predator Helios 500 - pravý bok s konektory
Acer Predator Helios 500 - pravý bok s konektory

Konektorová výbava zahrnuje všechno potřebné s výjimkou čtečky paměťových karet. Na levém boku najdete dvojici rozhraní Thunderbolt 3, jedno klasické USB 3.0 a konektor pro připojení do sítě LAN. Na pravém boku jsou pro změnu dva samostatné konektory pro připojení reproduktorů a mikrofonu spolu s dvojicí USB 3.0. Výčet konektorů zakončují obrazové výstupy HDMI a DisplayPort v plné velikosti a zdířka napájení na zadní straně.

Rozměry počítače jsou v zavřeném stavu 428 x 309 x 48,5 mm. Tloušťka počítače je značně nadprůměrná – existují však i tlustější herní notebooky. Zde oceňuji, že se tělo počítače vpředu ztenčuje, aby nebyla přední hrana základny tak vysoká a netlačila při používání do rukou. Díky tomu jsem ve výsledku nevnímal tloušťku přístroje jako ergonomický problém.

Hmotnost počítače 3,76 kg patří rozhodně k vyšším. Pokud se k tomu připočte ještě gigantický napájecí adaptér s výkonem přes 300 W, který má dohromady s přívodním kabelem dalších 1,49 kg, rozhodně nejde o ten typ počítače, který si běžně lidé dobrovolně volí pro každodenní nošení.

Klávesnice a ovládací prvky

Klávesnice má standardní rozložení bez jakýchkoli výmyslů. Předností jsou velké kurzorové šipky s odsazením od ostatních kláves a vyhrazené klávesy pro pohyb v dokumentech v pravém horním rohu. Kéž by Acer používal identické rozložení i u neherních notebooků.

Mechanickým provedením jde o špičkovou klávesnici. Klávesy mají přesný stisk s perfektně rozlišitelným přechodem do zmáčknutého stavu. Díky tomu jsem si na klávesnici ani nemusel nijak zvykat a hned jsem byl schopný psát velmi rychle.

Podsvícení kláves je řešeno pomocí RGB diod s uživatelským nastavením barvy. Na rozdíl od jiných herních notebooků zde ovšem není možnost měnit si barvu pro jednotlivé klávesy. Klávesnice je rozdělena do tří segmentů, mezi kterými vzniká plynulý barevný přechod. Intenzita svícení je pouze jedna a režim podsvícení se přepíná klávesovou zkratkou Fn+F9. Na rozdíl od jiných notebooků od Aceru tato zkratka cykluje mezi čtyřmi stavy, které kombinují jednak zapnutí a vypnutí podsvícení klávesnice a jednak podsvícení okraje touchpadu.

V případě touchpadu není možné podsvícení nastavit. Svítí velmi intenzivní bledě modrou barvou a vnímal jsem jej jako rušivé i přes den. V noci z něj spíše přecházel zrak. Podle mě jde o zbytečnost, kterou lze naštěstí vypnout.

Nad klávesnicí jsou ještě další podsvícené prvky - kromě bledě modrého hlavního vypínače tu je ještě pětice programovatelných tlačítek a speciální tlačítko P, které přepíná funkci (barvu) těchto tlačítek. Na výběr jsou tři funkce pro každé tlačítko a vybranou funkci poznáte podle barvy těchto tlačítek (zelená, červená, modrá).

Pokud jde o svítící prvky, velké výhrady mám k trojici indikačních diod, které jsou v prostoru mezi klouby víka a míří přímo na uživatele velmi silným modrým světlem. U vlastního notebooku bych je musel přelepit, protože zejména za tlumeného osvětlení jsou mimořádně rušivé. Přitom minulé generace notebooků Predator měly příjemné indikační diody s oranžovým a temně červeným svícením.

Acer Predator Helios 500 - detail klávesnice, numerický blokAcer Predator Helios 500 - pracovní plochaAcer Predator Helios 500 - podsvícení klávesnice, indikační diody

Touchpad používá elektroniku od Synaptics a pracuje s integrovaným ovladačem ve Windows, určeným pro přesné touchpady. Snímání kurzoru je velmi rychlé, přesné a prakticky bez zpoždění. Díky tomu jsem neměl potřebu připojovat myš snad nikdy kromě hraní her.

Dotyková plocha touchpadu má hladký povrch, po kterém prst zlehka klouže a od okolí ji odděluje výrazné zapuštění. Potěší dvě samostatná mechanická tlačítka s nehlučným stiskem. Tak nějak si představuji ideální touchpad.

Hlavní HW parametry

Počítač je nabízen s novými 45W (TDP) procesory Intel Core 8. generace. V testované konfiguraci je rovnou nejvýkonnější procesor z této generace - Intel Core i9-8950HK. Jeho specifikace jsou úctyhodné. Má šest výpočetních jader (12 logických s HT), která pracují se základním taktem 2,9 GHz a režimem TurboBoost až do 4,8 GHz.

Acer Predator Helios 500 - Intel Core i9

Procesor je vybaven dvoukanálovým paměťovým řadičem a na každý z kanálů jsou připojeny dva sloty SO-DIMM DDR4-2666 pro standardní paměťové moduly. V testované konfiguraci je osazeno 32 GB operační paměti, které se skládají ze dvou 16GB modulů. Přidáním další dvojice takových modulů se lze dostat až na maximálních 64 GB operační paměti. Notebook má celkem 4 sloty pro RAM.

Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 104037
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 22913

Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 532596
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 216036

Cinebench R11.5

 • Rendering (Single CPU): 2,29 pts
 • Rendering (Multiple CPU): 12,25 pts
 • Multiprocessor Speedup: 5,35

Cinebench R11.5 (přetaktování)

 • Rendering (Single CPU): 2,38 pts (+3,9 %)
 • Rendering (Multiple CPU): 13,27 pts (+8,3 %)
 • Multiprocessor Speedup: 5,58

Cinebench R15

 • Rendering (Single CPU): 202 cb
 • Rendering (Multiple CPU): 1095 cb
 • Multiprocessor Speedup: 5,41

Cinebench R15 (přetaktování)

 • Rendering (Single CPU): 208 cb (+2,9 %)
 • Rendering (Multiple CPU): 1170 cb (+6,8 %)
 • Multiprocessor Speedup: 5,63

Testy 3D Mark - CPU

 • 3DMark 11 – Physics: 12530
 • Fire Strike – Physics: 16085
 • Time Spy – CPU: 6494

RAM

 • HWiNFO32 (propustnost paměti): 21308 MB/s

Notebook dokáže z procesoru vytlačit jeho maximum a díky kvalitnímu chlazení umožňuje využít režim TurboBoost i při dlouhodobé maximální zátěži procesoru a grafiky. Snadná možnost procesor přetaktovat pomocí předinstalovaného programu PredatorSense, může dát k dobru dalších 6-8 % výkonu při zátěži všech jader. Není to sice moc, ale je to snadné a Acer zcela jistě chtěl zůstat v mezích, které jsou pro hardware bezpečné. Kdo chce přetaktovat víc, ten si jistě najde vlastní cestu. I bez přetaktování ovšem platí, že jde v tuto chvíli o nejvýkonnější mobilní procesor určený pro notebooky.

Acer Predator Helios 500 - aplikace Predator Sense
Acer Predator Helios 500 - aplikace Predator Sense

8. generace výkonných procesorů je stejně jako u úsporných variant příjemným zlepšením proti předchozím generacím. Přidání dvou dalších jader při schopnosti zachovat vysoké takty logicky vede k výraznému zvýšení výkonu (až 60 %). Příjemné je ovšem i zvýšení výkonu při zátěži jednoho jádra – vysoké takty umožňují dosáhnout o 20 % lepších výsledků proti ekvivalentnímu modelu předchozí generace.

Přístup k vnitřním komponentám počítače není složitý. Po odklopení menšího krytu na spodku se naskytne pohled na dva prázdné sloty pro paměťové moduly (základní paměť je instalována do špatně přístupných slotů na druhé straně základní desky), dvojici slotů M.2 pro PCIe SSD a odpojitelnou baterii. Pod baterií je schovaný slot pro klasický 2,5“ pevný disk s rozhraním SATA. Kdo se chce dostat až k chlazení, ten musí sundat celou spodní vanu. Není to složité, ale musí se vyšroubovat všechny šrouby na spodku.

V testované konfiguraci je osazeno jedno velmi rychlé 512GB NVMe SSD, na kterém je operační systém včetně základních programů. Jako odkladiště objemných dat je připraven ještě 2TB pevný disk se 128 MB vyrovnávací paměti a rychlostí ploten 5400 rpm. Výkonově spadá jen do průměru, ale odvděčí se nízkou hlučností, takže jej vnímám jako optimální řešení pro disk, na kterém není operační systém.

Acer Predator Helios 500 - průběh čtení z SSDAcer Predator Helios 500 - průběh čtení z HDD

SSD

 • HD Tach (měření skutečné průměrné přenosové rychlosti při čtení): 386,7 MB/s
 • Průměrná přístupová doba: 0,05 ms

HDD

 • HD Tach (měření přenosové rychlosti při čtení z cache): 284,6 MB/s
 • HD Tach (měření skutečné průměrné přenosové rychlosti při čtení): 118,0 MB/s
 • Průměrná přístupová doba: 18,1 ms

O spojení se světem se starají čipy Killer, které v předinstalovaném programu umožňují upřednosňovat komunikaci některých aplikací, a zlepšit tak latence stabilitu při on-line hraní. Wi-Fi čip podporuje standard AC i Bluetooth 5.0.

Displej a grafika

Matný 17,3“ displej má v testované konfiguraci rozlišení full-HD (1920x1080) a obrazovou matici IPS. Nabízí mírně nadprůměrné barevné podání, skvělý kontrast a příjemné vyvážení bílé barvy. Jeho největší předností je ovšem rychlost překreslování a schopnost přijímat obraz rychlostí 144 snímků za sekundu (resp. 144 Hz) s podporou G-SYNC. V redakci jsme již měli nějaké počítače s rychlými IPS obrazovkami, většinou však ještě bylo v některých situacích poznat, že rychlé TN panely mají v rychlosti překreslování navrch. U tohoto panelu již nic takového nepozoruji. I v dynamických scénách her jsou pohybující se objekty ostré a výsledek je prostě neuvěřitelný.

V kombinaci s osazeným grafickým čipem má notebook dostatek výkonu pro hraní moderních her v plném rozlišení s vysokou snímkovou frekvencí. Hraní na 144Hz displeji je skvělé a rozhodně nejde o jednu z těch technologií, co sotva poznáte. Po několika dnech hraní na tomto displeji mi už připadá standardních 60 Hz příliš trhané. Ačkoli jsem měl možnost připojit kvalitní externí monitory s velkou úhlopříčkou, raději jsem preferoval vyšší plynulost, kterou tento displej nabízí. Pokud u nějakého notebooku přemýšlíte, zda si připlatit za rychlejší displej, rozhodně to doporučuji. Ostatně rozdíl je patrný i ve Windows, kde je znát větší plynulost pohybu kurzoru, pohybu oken programů nebo třeba posunu stránek.

Parametry displeje udávané výrobcem

 • Typ obrazovky: IPS
 • Počet barev: 16,2 miliónu (8bit, čtyři linky eDP)
 • Světlost: 300 cd/m^2
 • Pozorovací úhel: 170° horizontálně, 170° vertikálně
 • Kontrast: 400:1
 • Odezva: 25 ms (typická)
 • Obnovovací frekvence: 144 Hz
 • Podsvícení: W-LED

Specifikace vychází z použitého displeje v našem konkrétním notebooku. Tím je AUO B173HAN03.1. Není však zaručeno, že v jiném kusu bude použit stejný displej od stejného výrobce.

Acer Predator Helios 500 - podsvícení LCD, expozice 1 vteřinaAcer Predator Helios 500 - podsvícení LCD, expozice 5 vteřinAcer Predator Helios 500 - IPS LCD, čelní pohledAcer Predator Helios 500 - IPS LCD, horní pohledAcer Predator Helios 500 - IPS LCD, spodní pohledAcer Predator Helios 500 - IPS LCD, boční pohled

Grafický čip NVIDIA GeForce GTX 1070 je vybaven 8 GB vlastní paměti typu GDDR5 (256bit). Nejde o nejvyšší model nabídky NVIDIE, ale rozhodně patří do vyšší třídy. Je to více než dva a půl krát větší čip než střední třída v podobě NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti, má dvojnásobnou propustnost paměťových čipů i vyšší takty.

Helios 500 používá výhradně dedikovaný grafický čip, do kterého je připojen interní displej i všechny obrazové výstupy. Intelovská integrovaná grafika v procesoru je vypnutá a není možné ji zapnout.

V programu PredatorSense je možné přetaktovat grafický čip a dosáhnout vyššího výkonu. Stejně jako v případě procesoru jsou i zde tři možnosti – normální, rychlejší a turbo.

Acer Predator Helios 500 - NVIDIA GeForce GTX 1070

K připojení externích monitorů jsou na notebooku rovnou čtyři konektory – HDMI 2.0, DisplayPort 1.4 a dva porty Thunderbolt 3. S výjimkou HDMI je možné jedním výstupem řídit více monitorů současně. Celkový počet obrazovek obsluhovaných grafickým čipem však nemůže být kvůli vnitřním omezením větší než čtyři (včetně interního displeje, pokud je aktivní). V případě HDMI je možné pracovat v rozlišení 3840x2160 při 60 Hz. V případě DisplayPortů by mělo být údajně možné dosáhnout až 7680x4320 při 60 Hz.

Testy 3D Mark - celkový grafický 3D výkon systému

 • 3DMark 11: P18910 (GPU: 22795)
 • Fire Strike (DX11): 15360 (GPU: 17613)
 • Time Spy (DX12): 5710 (GPU: 5592)

Testy 3D Mark - celkový grafický 3D výkon systému (přetaktování)

 • 3DMark 11: P20171 (GPU: 24253) / +6,6 %
 • Fire Strike (DX11): 16398 (GPU: 18644) / +6,8 %
 • Time Spy (DX12): 6078 (GPU: 5933) / +6,4 %

Cinebench (OpenGL)

 • Cinebench R11.5: 89,84 fps
 • Cinebench R15: 142,10 fps

SPEC viewperf 12.1 / 1900x1060 (fps)

 • 3ds Max (3dsmax-05): 139,14
 • CATIA (catia-04): 73,14
 • Creo (creo-01): 55,62
 • Energy (energy-01): 7,35
 • Maya (maya-04): 133,87
 • Medical (medical-01): 40,80
 • Showcase (showcase-01): 73,06
 • Siemens NX (snx-02): 8,62
 • Solidworks (sw-03): 61,38

Aliens vs. Predator DirectX 11 Benchmark

 • 1920x1080: 185,9 fps

Grafický čip při hraní stabilně udržuje boost takty, takže notebook zvládá z grafického čipu vytlačit maximum. Přetaktováním lze získat ještě dalších 6-7 % výkonu, čímž se výkon dostává mírně nad úroveň průměrných tenkých notebooků s grafickým čipem NVIDIA GeForce GTX 1080 Max-Q.

Vzhledem k tomu, že displej má rozlišení "jen" full-HD (1920x1080), nabízí grafický čip dobrou výkonovou rezervu pro využití vysoké obnovovací frekvence i v náročných hrách.

Multimedia

Vestavěné audio se skládá ze dvou reproduktorů v předních rozích základny a jednoho „subwooferu“ na spodku. Zvuk je softwarově vylepšován programem Acer TrueHarmony a výsledek je dobře použitelný zejména pro hraní her. Reproduktory umí hrát velmi nahlas, takže práci zastanou i v relativně hlučném prostředí.

Přestože lze celkově zvukový systém hodnotit jako nadprůměrný a odpovídající hi-endu herních notebooků, při poslechu hudby má určité rezervy. Výhradu mám hlavně k většímu reproduktoru, který Acer nazývá subwooferem. Není totiž zapojený přes frekvenční výhybku a výsledkem je, že kromě hloubek přehrává i všechno ostatní. Středy ze všeho nejvíc a výšky jsou z projevu oříznuté jeho konstrukcí a umístěním. Když se to zkombinuje s podlouhlými repráčky, které se snaží také přehrávat celé spektrum, výsledkem je zastřený zvuk s výrazně dominantními středovými frekvencemi, nevýraznými hloubkami.

Acer Predator Helios 500 - v hlavním krytu je uložena trojice reproduktorů
Acer Predator Helios 500 - v hlavním krytu je uložena trojice reproduktorů

Řekl bych, že Acer si se zvukovým systémem nedal takovou péči, aby ho úplně vyladil, a je to škoda. Při přímém srovnání s první generací Acer Aspire V15 Nitro Black Edition vyhrálo čtyři roky staré a tenčí Nitro na plné čáře.

Ve víku je vestavěná standardní webkamera s průměrnou kvalitou snímače, doplněná o duální mikrofon. Aktivitu webkamery hlásí decentní zelená dioda vedle objektivu.

Chlazení a provozní hluk

Mezní tepelný výkon procesoru na 45 W (krátkodobě až 55 W) a grafiky na 115 W znamená potřebu silného chlazení. Obě komponenty dostaly svůj vlastní chladič s nezávisle řízeným ventilátorem (kovové lopatky). Dvě heatpipe vedou přes procesor i grafiku k oběma chladičům, což umožňuje sdílet výkon chlazení, když je jedna z komponent zatížená více. Obě komponenty však mají ještě svou třetí heatpipe, která vede jen k bližšímu z chladičů.

Acer Predator Helios 500 - útroby notebooku
Acer Predator Helios 500 - útroby notebooku

Oba ventilátory se točí i při kancelářské práci. Hodí se ovšem dodat, že testování počítače provázela intenzivní vedra. Neustálé točení ničemu nevadí, protože v nejnižších otáčkách jsou ventilátory velmi tiché a proudění vzduchu není doprovázeno žádnými pazvuky.

Příjemným překvapením je hlučnost chlazení při hraní her. Ani hodiny hraní v největších vedrech nezpůsobily roztočení ventilátorů na takovou úroveň, že by byl zvuk nepříjemný. Během hraní jsem neměl ani sluchátka a o zvuky se staraly pouze integrované reproduktory. Přesto chlazení nebylo nepříjemné – sice je foukání slyšitelné, ale vzduch při průchodu chlazením nepíská, takže jej rychle přestanete vnímat.

Z hlediska hlučnosti chlazení jde rozhodně o jeden z lepších herních notebooků.

hodina provozu - mírná zátěž

 • touchpad = 31,3°C
 • levá strana pod klávesnicí = 37,3°C
 • pravá strana pod klávesnicí = 35,8°C
 • klávesnice vlevo = 35,9°C
 • klávesnice vpravo = 34,7°C
 • spodek maximum = 34,3°C (+kde)
 • výdech chlazení = 34,9°C
 • napájecí adaptér = 39,5°C

hodina provozu - vysoká zátěž

 • touchpad = 31,8°C
 • levá strana pod klávesnicí = 37,1°C
 • pravá strana pod klávesnicí = 35,3°C
 • klávesnice vlevo = 40,7°C
 • klávesnice vpravo = 40,8°C
 • spodek maximum = 44,9°C (vzadu uprostřed)
 • výdech chlazení = 55,0°C (výdech vpravo)
 • napájecí adaptér = 41,7°C

teplota okolí při měření: 27°C

Neustálý běh ventilátorů umožňuje udržet notebook na povrchu chladný, přestože se jeho grafický čip nikdy nevypíná. Není tak problém pracovat dlouhodobě s počítačem na klíně. Pokud byste preferovali raději úplné ticho, v omezené míře lze rychlost ventilátorů nastavit v aplikaci PredatorSense.

Tlustá základna umožňuje odfiltrovat uživatele od tepla i v případě intenzivní zátěže. Klávesnice je sice u horní řady (F1-F12) teplejší, ale jde spíše o okraje a samotné plastové klávesy nemají teplotu, která by snižovala pohodlí. Spodek je teplejší, ale není vyloženě horký, takže v tomto ohledu lze považovat chlazení za zdařilé.


Procesor se vždy snaží krátkodobě využít maximální možné frekvence turba a činí tak až do chvíle, než se teplota přiblíží hranici 100 °C. Poté dochází ke snížení taktů na dlouhodobě udržitelné hodnoty, čímž se komponenty opět ochladí. Při maximální kombinované zátěži za pomoci testu FurMark se mi podařilo během letních veder dosáhnout teploty 93 °C na procesoru (3,6 GHz) a 74 °C na grafickém čipu. Hodí se však dodat, že ani jedna z komponent neutrpěla na výkonu.

Realističtější pohled na chlazení dává několikahodinové hraní GTA V, při kterém si procesor i grafický čip držely teploty pod 75 °C, ventilátory nebyly hlučné a takty se držely na skvělých hodnotách (3,9 GHz CPU, 1,7 GHz GPU).

Baterie

Li-Pol akumulátor je umístěný v přední části základny a má 74 Wh. Vyšší kapacitou se snaží kompenzovat vyšší energetické nároky notebooku, byť ani tak nejsou výsledky oslnivé. Výdrž se při kancelářské práci pohybuje mezi dvěma a třemi hodinami. V případě hraní her se baterie vybije do hodiny, přestože grafický čip nedovolí použít maximum svého výkonu (kvůli ochraně baterie).

Acer Predator Helios 500 - napájecí zdroj
Acer Predator Helios 500 - napájecí zdroj
 • Standardní* redakční měření při minimálním zatížení: 3 hodiny a 1 minuta
 • Video z internetu přes WiFi, 100% jas LCD: 2 hod 2 min

Vybitou baterii lze nabít přibližně za hodinu a půl. Vzhledem k tomu, že má napájecí adaptér velkou výkonovou rezervu, nedochází ke zpomalení, ani když je počítač během nabíjení zapnutý.

BIOS

Firmware InsydeH2O nabízí základní možnosti nastavení:

 • Nastavení SATA módu (AHCI, RAID pro Intel Optane)
 • Povolení probouzení signálem ze sítě
 • Nastavení režimu touchpadu (pokročilý, základní)
 • Nastavení primární funkce horní řady kláves (F1-F12, multimediální)
 • Vypnutí probouzení po otevření víka
 • Povolení probouzení signálem z USB zařízení, pokud je víko zavřené
 • Zakázání přístupu do disk-to-disk obnovení operačního systému
 • Vypnutí znělky a animace při zapnutí počítače
 • Nastavení virtualizace (Intel VTx, VTd)
 • Povolení TBD Detection Gain

Na úrovni firmware lze počítač zabezpečit hesly pro zapnutí a přístup do nastavení. V případě úložných zařízení lze nastavit heslo pouze u plotnového disku. NVMe SSD tuto funkci nepodporuje.

Ceny, konfigurace a záruka

Predator Helios 500 je do ČR dodáván ve dvou konfiguracích. Testovaná je tou vyšší a stojí 79.990,- Kč s DPH. Levnější konfigurace se liší slabším procesorem (šestijádrové Core i7), 16 GB RAM a poloviční kapacitou SSD (256 GB) – rozdíl v ceně je ovšem 15 tisíc Kč.

Záruku má počítač standardní, dvouletou a opravu zajišťuje centrální servis v Brně. Převoz notebooku kurýrem hradí servis v rámci reklamace.

Závěr

Predator Helios 500 je hrdým zástupcem kategorie hi-end herních notebooků. Je sice velký a poměrně těžký, ale kompenzuje to špičkovým výkonem, solidním chlazením a dobrou ergonomií. Oceňuji velmi pohodlnou klávesnici, která na rozdíl od většiny ostatních kláves herních notebooků má úplně standardní rozložení. Stejně tak se mi líbí velký touchpad se samostatnými tlačítky. Velmi příjemný je zejména IPS displej s frekvencí 144Hz, která se již objevuje v noteboocích stále častěji. Hraní her s tak vysokou obnovovací frekvencí je návykové a přechod zpět na standardní 60Hz displeje není snadný.

Když se zamýšlím nad nedostatky počítače, nenapadá mě žádný zásadní. Při práci mi vadí jen nepříjemně silné modré indikační diody, což bych u svého notebooku snadno vyřešil přelepením. I tak ovšem zamrzí, že na jinak dobře navrženém stroji se takový neduh vůbec objeví. Za problém lze považovat částečně i vyšší hmotnost – nejde o počítač, který by se hodil k častému nošení. Na druhou stranu – je to herní notebook a dokáže to vyvážit jinými parametry. Tenčí a lehčí stroje s GeForce GTX 1070 sice existují, ale při hraní her jsou hlučnější.

Klady a zápory

+ 144Hz IPS displej
+ pohodlné klávesnice a přesný touchpad
+ solidní mechanické zpracování
+ tišší chlazení

- zbytečně intenzivní modré indikační diody pod displejem
- vyšší tloušťka a hmotnost


TIP redakce NOTEBOOK.cz

TIP redakce NOTEBOOK.cz

Acer Predator Helios 500 se drží kořenů výkonných herních notebooků. Sice je tlustší než dnes běžně dostupné modely, díky tomu ale dokáže komfortně uchladit procesor i grafiku. Celkový výkon podtrhuje kvalitní klávesnice a rychlý 144 Hz IPS displej. Najdou se i škraloupy, ale celkově hodnotíme tento notebook jako mobilní špičku pro náročné herní využití, proto mu udělujeme TIP Redakce NOTEBOOK.cz.


* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 5% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru hwinfo32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Acer Predator Helios 500 (PH517-51)
 • Instalovaný procesor: Intel Core i9-8950H (2,90/4,80 GHz, 6-core, 12 MB L3)
 • RAM (GB): 32 DDR4-2666 (16+16+0+0)
 • SSD (GB): 512 (HFS512GD9MNE-6200A, NVMe, M.2)
 • HDD (GB): 2000 (ST2000LM007-1R8174, 5400rpm, 128MB cache)
 • ODD: -
 • LCD: 17,3" TFT/IPS (matný, 144Hz, G-Sync)
 • LCD rozlišení: full-HD (1920 x 1080)
 • Video: NVIDIA GeForce GTX 1070 (8GB, 256bit GDDR5)
 • Modem: -
 • LAN: 10/100/1000 (Killer E2500)
 • WiFi: Killer Wireless-AC 1550i (ac/a/b/g/n)
 • Zvuková karta: Realtek HD Audio
 • Polohovací zařízení: touchpad (Synaptics)
 • Software: Windows 10 Home (64bit)
 • Baterie/výdrž: Li-Pol 74 Wh / 3h 1min
 • Rozhraní: 2x audio IN/OUT, 3x USB 3.0, 2x USB-C/Thunderbolt3, HDMI, DisplayPort
 • Rozměry: 428 x 309 x 48,5 mm
 • Hmotnost (kg): 3,76


| Diskuse | Recenze
Sdílej: