RECENZE: Lenovo Yoga C930-13IKB - 13.9'' konvertibilní notebook s výborným zvukem a dlouhou výdrží baterie
14. 2. 2019 06:20 Rubrika: Recenze Autor: J Z
- Konstrukce notebooku, rozměry, hmotnost a mobilita
- Pracovní plocha, klávesnice a další ovládací prvky
- Procesor, operační paměť a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Reproduktory a webkamera
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
- Technická data
Kapitoly článku:
Klávesnice a ovládací prvky
Rozložení kláves je redukované o některé klávesy. Z těch více používaných jde konkrétně o klávesy pro pohyb v textu (PageUp, Home, …), které jsou nahrazeny kombinací přepínače Fn a kurzorových šipek. Z těch méně používaných jde o zámky klávesnice (Num, Scroll), Pause a SysRq – tyto funkce nejsou vyznačené ani jako zkratky Fn.
![](/clanky/recenze-notebook/2019/lenovo-yoga-c930-13ikb/p1250955.jpg)
Zástupný numerický blok úplně chybí a vestavěná klávesnice s ním nepočítá. Pokud jde o horní řadu kláves, je u ní možné nastavit, zda jsou primární multimediální funkce (změna hlasitosti, jasu), nebo klávesy F1-F12. Nastavit to lze buďto v BIOSu, nebo pomocí aplikace Lenovo Vantage (zde dokonce bez restartu).
![](/clanky/recenze-notebook/2019/lenovo-yoga-c930-13ikb/p1250956.jpg)
Mechanika kláves má velmi příjemný chod s perfektním hmatovým rozlišením okamžiku stisku klávesy. Při psaní si klávesy tlumeně klapají, nicméně není možné psát úplně nehlučně. Na klávesnici jsem si zvykl velmi rychlé a považuji ji za pohodlnou i pro psaní delších dokumentů.
![](/clanky/recenze-notebook/2019/lenovo-yoga-c930-13ikb/p1250957.jpg)
Poněkud nešťastná je volba stříbrných kláves s bílými popiskami. Během dne se často stane, že zapnuté podsvícení popisky prakticky znečitelní. Takových situací je hodně i proto, že některé popisky svítí viditelně více a může za to nejspíš rozmístění diod, které nepočítá s duálními anglicko-českými popiskami. Přes den je tedy nutné automatické podsvícení vypínat.
![](/clanky/recenze-notebook/2019/lenovo-yoga-c930-13ikb/p1250950.jpg)
Ve větší tmě naopak podsvícení funguje velmi dobře – má dva stupně intenzity (přepínané pomocí zkratky Fn+Mezerník) a diody prosvítají v mezerách mezi klávesami až pod větším úhlem. Vyšší jas podsvícení je řešen stabilním svícením diod. Polovičního jasu je dosaženo PWM blikáním na ergonomicky vysoké frekvenci (více než 10 kHz).
![](/clanky/recenze-notebook/2019/lenovo-yoga-c930-13ikb/p2250902.jpg)
Poblíž kurzorových šipek se nachází ploška čtečky otisku prstů. Tu je možné použít v systému Windows pro jednodušší přihlášení do uživatelského účtu.
Indikační diody má notebook dohromady čtyři. Indikují aktivitu webkamery (vedle objektivu), stav zámku Caps Lock (přímo na klávese), nabíjení/nabití baterie (dvoubarevná vedle konektorů Thunderbolt) a zapnutí/uspání počítače (na tlačítku vypínače). Tlačítko vypínače po zapnutí počítače svítí a v případě uspání (nebo procesu hibernace) rychleji bliká. Při uspání je blikání až zbytečně výrazné, a vzhledem k vyšší svítivosti této diody i rušivé, pokud máte počítač v místnosti, kde se chystáte spát.
Elektroniku přesného touchpadu dodal Synaptics a nemám k její funkci žádné výhrady. Snímání prstu má pouze malé zpoždění. Velká dotyková plocha touchpadu je mírně zapuštěná a proti okolí má hladší povrch. Integrované tlačítko v touchpadu má na poměry notebooků průměrnou tuhost a při stisku hlasitě klape.
Další možností ovládání je samozřejmě také dotykový displej. Snímač v obrazovce umí kromě prstů reagovat také na dotykové pero, které je součástí všech konfigurací notebooků. Přestože je to dnes již velkou výjimkou, pero je uschováno uvnitř základny počítače – konkrétně v pravém zadním rohu. Stačí zmáčknout jeho konec a vysunout jej. Takovou funkci jistě ocení všichni ti, kteří s počítačem často cestují.
Snímač pera je od Wacomu a pero je aktivní. Nabíjí se při zasunutí do notebooků přes dva kontakty na jeho konci.
- Konstrukce notebooku, rozměry, hmotnost a mobilita
- Pracovní plocha, klávesnice a další ovládací prvky
- Procesor, operační paměť a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Reproduktory a webkamera
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
- Technická data
Kapitoly článku: