RECENZE: Lenovo ThinkBook 14 - 14'' pracovní notebook, pro firmy i studenty
29. 5. 2020 06:20 Rubrika: Recenze Autor: Viktor Péder
- Konstrukce notebooku, rozměry, hmotnost a mobilita
- Pracovní plocha, klávesnice, touchpad a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Reproduktory a webkamera
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
Kapitoly článku:
Procesor (CPU)
Osazený procesor Intel Core i5 1035G4 (Ice Lake) byl uveden na trh ve 3. čtvrtletí loňského roku, je vyráběn 10 nm technologií a nabízí 4 jádra, díky HT technologii pak 8 výpočetních vláken. Pracuje při základní frekvenci 1.1 GHz, v Turbo režimu dokáže vyskočit až na 3.7 GHz. Základní takt může výrobce notebook snížit na 800 MHz nebo naopak zvýšit na 1.5 GHz, což byl i případ testovaného notebooku. Stejně tak lze nastavit i menší 12 W nebo větší 25W TDP, zde Lenovo ponechalo základních 15 W. Procesor je určen pro běžné využití s kancelářskými aplikacemi a internetem, poradí si s tím bez problému. Technická specifikace notebooku uvádí i procesory 10. generace z řady i7, bez upřesnění modelu.
HWinfo Single-Thread mód (zatíženo jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 95499
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 17700
HWinfo Multi-Thread mód (zatížena všechna jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 390170
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 105505
Cinebench R11.5
- Rendering (Single CPU): 2,04 pts
- Rendering (Multiple CPU): 8,23 pts
- Multiprocessor Speedup: 4,03
Cinebench R15
- Rendering (Single CPU): 174 cb
- Rendering (Multiple CPU): 733 cb
- Multiprocessor Speedup: 4,22
Cinebench R20
- Rendering (Single CPU): 440 cb
- Rendering (Multiple CPU): 1729 cb
- Multiprocessor Speedup: 3,93
Testy 3D Mark - CPU
- Night Raid - CPU: 6134
- Fire Strike - Physics: 10694
- Time Spy - CPU: 2987
Operační paměť (RAM)
Použitý procesor dokáže ovládat maximálně 64 MB operační paměti RAM. V případě testované konfigurace byl osazen jediný 8 GB paměťový modul PC21300 DDR4 SDRAM - SK Hynix HMA81GS6JJR8N-VK. Rozšířit operační paměť lze pouze výměnou stávajícího, notebook nabízí jen jeden slot. Lenovo sice na svých stránkách, v technické specifikaci tohoto modelu notebooku, uvádí až 24 GB RAM, ale pokud je mi známo, jsou aktuálně běžně dostupné 16 a 32 GB moduly. Osazených 8 GB na běžnou práci s dokumenty a internetem stačí, 16 GB by mělo nabízet dostatečnou rezervu i náročnějším uživatelům. Je ale potřeba si uvědomit, že část paměti si "ukousne" grafické jádro, může to být až 4 GB, podle využití, viz dále v recenzi.
- HWiNFO32 (propustnost paměti): 11377 MB/s
Ukládání dat (SSD, HDD)
SSD
V testovaném notebooku je osazen 256 GB M.2 modul SAMSUNG MZALQ256HAJD-000L2 SSD NVMe, formátu (fyzické velikosti) 2242. Notebook je viditelně připraven i na běžnější a větší / delší mouly formátu 2280. Výrobce nabízí i varianty konfigurací s Intel Optane H10 nebo M15, za mě rozporuplné řešení, znatelný význam má jen při použití s HDD, ale cenově / výkon je lepší klasické SSD, které prostě běží rychle (ve srovnání s HDD) a nepotřebuje další pomocníky. SSD modul v tomto notebooku vykazuje průměrné hodnoty, na dnešní dobu, ovšem i tak diametrálně lepší než HDD.
- HD Tach (měření průměrné přenosové rychlosti při čtení): 1127 MB/s
- Průměrná přístupová doba čtení: 0,08 ms
HDD
Notebook je připraven i na osazení klasického 2.5'' HDD s rozhraním SATA, případně dalšího SSD se stejným fyzickým formátem. Lenovo dokonce připravilo z výroby i příslušný propojovací kablík z konektorem a kovový rámeček pro uchycení disku do těla notebooku. Pokud tedy bude chtít uživatel rozšířit úložnou kapacitu, stačí jen dokoupit příslušný modul a namontovat.
Rozborka
Spodní kovový kryt notebooku je přišroubován k základně deseti šrouby s klasickou křížovou hlavou, všechny mají stejnou velikost. Víko těsně lícuje se základnou a je středně obtížné jej na poprvé oddělit od základny, lépe mi to šlo od zadních rohů u kloubů. Uživatelsky lze vyměnit integrovanou baterii, SSD modul, RAM modul a přidat HDD nebo další SSD. Zkušenější uživatel si i snadno vyčistí a přapastuje chlazení. Na základní desce je i jasně viditelné místo pro osazení (v továrně) dedikovaného grafického čipu viz dále v recenzi.
- Konstrukce notebooku, rozměry, hmotnost a mobilita
- Pracovní plocha, klávesnice, touchpad a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Reproduktory a webkamera
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
Kapitoly článku: