RECENZE: Acer Predator Helios 300 (PH317-56) - 17.3'' čistokrevně herního náčiní, kovové lopatky ventilátorů
23. 6. 2022 06:20 Rubrika: Recenze Autor: Viktor Péder
- Základní popis, konstrukce, rozhraní, mobilita, multimédia
- Pracovní plocha, klávesnice, touchpad a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
Kapitoly článku:
Konfigurace a ceny
Základní označení modelu je Acer Predator Helios 300, pod tím ale ještě stále naleznete nejen starší modelovou řadu s předchozí generací procesorů, ale také menší provedení s 15.6'' displejem. Modelovou řadu notebooku, které se týká tato recenze, naleznete lépe pod přesnějším označením PH317-56. V ČR jsem aktuálně objevil 2 nabízené konfigurace.
Testovaná konfigurace nese ještě přesnější označení PH317-56-70C3 nebo také PN: NH.QGFEC.001. Vybavena je procesorem Intel Core i7-12700H, 32 GB RAM DDR5, grafikou NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti Laptop GPU 8GB GDDR6, 1 TB SSD M.2 NVMe a operačním systém Windows 11 Home, to vše za cenu 64.986,- Kč včetně DPH (53.708,- Kč bez DPH).
Druhá, dražší konfigurace je k nalezení pod označením PH317-56-98ED nebo také PN: NH.QGREC.003. Za cenu 79.990,- Kč s DPH (66.107,- Kč bez DPH) nabízí vyšší řadu procesoru v podobě Intel Core i9-12900H, vyšší řadu grafického čipu NVIDIA GeForce RTX 3080 Laptop GPU s 8 GB GDDR6 a dvojnásobnou kapacitu SSD, v podobě dvou modulů po 1 TB, celkem tedy 2 TB.
Závěr
Acer Predator Helios 300 (PH317-56) je především herním notebookem, ale uplatnění nalezne i jako pracovní nástroj pro konstruktéry s vysokými nároky na výkon notebooku. Nabízí výkonné komponenty z nejvyšších řad Intel a NVIDIA, které dokáže i efektivně chladit, díky velkým rozměrům základny, daným 17.3'' displejem, potažmo výkonným chlazením. Vedle klasického chlazení CPU a GPU, je zde vylepšeno i chlazení RAM a SSD. 12. generace procesorů Intel Core již nabízí sběrnici PCIe 4, díky které jsou přenosové rychlosti SSD až 2x rychlejší oproti předchozím generacím procesorů s PCIe 3.
Stinnou stránkou výkonného chlazení je, že ventilátory se dokáží otáčet rychlostí lehce přes 7 tis. otáček za minutu, zřejmě i proto mají kovové lopatky, což tedy přináší výrazně efektivnější chlazení, ale také výrazně vyšší hlučnost proudění vzduchu a jemné vibrace do základny. Na druhou stranu, dobrou zprávou je, že při výrazně snesitelnějším běžném nastavení chlazení, je potenciál výkonu jen nepatrně menší, běžně až neznatelný, a stále bohatě stačí pro potřeby většiny her či pracovních aplikací. TURBO režim je nutno brát spíše jako bonus navíc, určený pro "fajnšmekry".
Klady a zápory
+ propracované a výkonné chlazení (včetně chlazení RAM a SSD)
+ kovové lopatky ventilátorů
+ kovové tělo se solidní konstrukcí
+ 2x rychlejší SSD díky PCIe 4 (oproti starším generacím procesorů s PCIe 3)
+ 2x M.2 2280 slot pro SSD
+ rozložení rozhraní včetně zadní strany (napájení)
- hlučnost chlazení a jemné vibrace od ventilátorů v TUROBO režimu
- touchpad bez samostatných tlačítek
- hlavní vypínač začleněný do klávesnice
- Základní popis, konstrukce, rozhraní, mobilita, multimédia
- Pracovní plocha, klávesnice, touchpad a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
Kapitoly článku: