RECENZE: Dell XPS 13 (9315) - 13'' s dotykem, vysoká mobilita ve stylovém kovovém těle
16. 11. 2022 19:45 Rubrika: Recenze Autor: Viktor Péder
- Základní popis, konstrukce, rozhraní, mobilita, multimédia
- Pracovní plocha, klávesnice, touchpad a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
Kapitoly článku:
Procesor (CPU)
V testovaném notebooku je osazen procesor Intel Core i5-1230U. Jedná se o mobilní procesor z nejúspornější řady 12. generace Alder Lake. Obsahuje 2 výkonová a 8 hospodárných jader. Výkonová jádra navíc podporují technologii HT, takže procesor má celkem 12 výpočetních vláken a 10 jader. Výkonová jádra zvládnou až 4.4 GHz, hospodárná 3.3 GHz, TDP procesoru může být v rozsahu 9 až 29 W, v tetovaném notebooku je v základu nastaveno 9 W. Procesor podporuje maximálně 64 GB operační paměti RAM standardu LPDDR5 5200 nebo starší LPDDR4x 4267. Pro firemní nasazení disponuje rovněž "ořezanou" variantou Intel vPro Essentials. Výkonově se jedná o procesor, který s přehledem zvládne běžnou kancelářskou agendu, práci s dokumenty a internetem, občas i nějaký složitější výpočet.
HWinfo Single-Thread mód (zatíženo jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 124271
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 18427
HWinfo Multi-Thread mód (zatížena všechna jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 494025
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 164404
Cinebench R15
- Rendering (Single CPU): 220 cb
- Rendering (Multiple CPU): 1089 cb
- Multiprocessor Speedup: 4,95
Cinebench R20
- Rendering (Single CPU): 493 cb
- Rendering (Multiple CPU): 2323 cb
- Multiprocessor Speedup: 4,71
Cinebench R23
- Rendering (Single CPU): 1301 cb
- Rendering (Multiple CPU): 6004 cb
- Multiprocessor Speedup: 4,62
Testy 3D Mark - CPU
- Night Raid - CPU: 6012
- Fire Strike - Physics: 11882
- Time Spy - CPU: 4395
- CPU Test - Single: 749
Operační paměť (RAM)
V testovaném notebook je osazeno celkem 16 GB LPDDR5 operační paměti RAM. Paměť je napevno umístěna na základní desce, takže ji nelze uživatelsky vyměnit nebo rozšířit, ale výhodou toho je, že pracuje v režimu Quad-Channel. Dell umí do tohoto notebooku osadit maximálně 32 GB nebo minimálně 8 GB. Osazených 16 GB je dle mého soudu optimální volba pro předpokládané využití tohoto notebooku.
- HWiNFO32 (propustnost paměti): 24564 MB/s
Ukládání dat
SSD (ESE2A044-512 NVMe Phison 512 GB) je rovněž osazeno přímo na základní desce, bez možnosti výměny uživatelem. Teplo z SSD je přes dvě teplovodivé podložky vyváděn až do těla notebooku (do spodního krytu základny). Testovaný kus vykazoval rychlosti odpovídající hodnotám dosahovaným jako maximum u notebooků s PCIe 3 sběrnicí. Notebook má však již PCIe 4 sběrnici, se kterou bávají SSD zhruba 2x rychlejší, záleží na osazeném SSD. Tak či tak, SSD je diametrálně rychlejší než HDD a rozdílu mezi SSD na PCIe 3 mebo 4 by si uživatel všiml až při čtení opravdu velkých objemů dat, pro běžné dokumenty a internet je to zanedbatelný rozdíl (reálně těžko pozorovatelný "pouhým okem"). Dell uvádí možnost osadit notebook až 1 TB kapacity.
Rozborka
Rozebrání notebooku asi nejvíce komplikují hvězdicové hlavy šroubků, kterých je celkem 8. Dále je potřeba překonat několik plastových záklopek, které napomáhají těsnému lícování kovového víka s kovovou základnou. Uživatelsky vyměnit zde lze jen integrovanou baterii. Vše ostatní je napevno integrováno na základní desce.
Firmware (BIOS)
Notebook má vlastní Dell BIOS, s tak rozsáhlými možnostmi nastavení, že obsahuje i vlastní funkci vyhledávání v jednotlivých položkách. Popis všech možností by vydal na vlastní článek. Nastavovat lze jednotlivé periferie, včetně např. množství procesorových jader dostupných pro operační systém nebo třeba časy (včetně dní v týdnu), kdy se má dobíjet baterie, protože je výhodnější cena energie. Ovládat jej lze klasicky z klávesnice, ale také touchpadem (kde by se hodilo urychlit pohyb kurzoru) nebo i přes dotykovou obrazovku.
- Základní popis, konstrukce, rozhraní, mobilita, multimédia
- Pracovní plocha, klávesnice, touchpad a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
Kapitoly článku: