RECENZE: Acer Nitro 5 (AN515-44) - 15'' střední třídy, na hraní i práci, s velmi výkonným procesorem AMD
27. 10. 2020 06:20 Rubrika: Recenze Autor: J Z
- Konstrukce notebooku, rozměry, hmotnost a mobilita
- Pracovní plocha, klávesnice a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Reproduktory a webkamera
- BIOS a zabezpečení
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
- Technická data
Kapitoly článku:
Chlazení a provozní hluk
Počítač je vybaven poměrně robustním chlazením, které je složeno ze dvou okruhů se samostatnými chladiči i ventilátory. Tyto okruhy jsou pro případnou vzájemnou „výpomoc“ ještě propojeny jednou heatpipe. Jeden okruh je určen pro procesor, druhý pro grafický čip (a jeho paměť).
K nasávání slouží otvory na spodku a ventilátory následně ženou vzduch přes čtveřici chladičů s výdechy do stran i dozadu.
Otáčky ventilátorů se řídí odděleně a v klidovém stavu se obvykle drží u 1500-1800 rpm. V programu NitroSense je možné plně automatické řízení ventilátorů přepnout do režimu maximálního chlazení (ventilátory se roztočí naplno), případně si nastavit vlastní režim a vynutit si na některém z ventilátorů vlastní otáčky (úplné vypnutí zde však vynutit nelze). Předpokládám, že drtivá většina lidí si vystačí s plně automatickým režimem a do tohoto nastavení nikdy nebude mít potřebu chodit.
Hodina provozu - mírná zátěž (dokumenty, internet, video)
Při nízké zátěži se ventilátor umí vypínat na delší dobu. Občas se však musí rozjet na nejnižší rychlost, kdy je slyšet obvykle jen za úplného ticha. Vadou na kráse je, že nedrží konstantní otáčky. Místo toho je pravidelně co sekundu mírně zvedá a snižuje. Pokud pracujete v úplném tichu, může to být poněkud otravné. O něco výraznější je tento jev, pokud je spotřeba počítače zvýšena aktivní dedikovanou grafikou – typicky, když je počítač připojen k externímu monitoru.
V místnosti s běžným ruchem o počítači vůbec nebudete vědět, neboť chlazením produkovaný hluk je velmi malý. Nebýt toho mírného kolísání otáček v nižších rychlostech, řekl bych, že jde o výborné chlazení.
- touchpad = 28,6°C
- levá strana pod klávesnicí = 29,3°C
- pravá strana pod klávesnicí = 29,7°C
- klávesnice vlevo = 35,0°C
- klávesnice vpravo = 38,1°C
- spodek maximum = 36,2°C (vzadu uprostřed)
- výdech chlazení = 34,2°C
- napájecí adaptér = 36,0°C
Hodina provozu - vysoká zátěž
V plné zátěži procesoru i grafického čipu zůstávají opěrky rukou stále chladné. Naopak klávesnice se zahřeje – levá část je spíše vlažná, nicméně pravá už je poměrně horká, což může někomu vadit (asi hlavně v létě, až zas budou vedra).
Hlučnost chlazení zůstává poměrně nízká, dokud je vytížen pouze procesor. Jakmile se přidá i grafický čip (který má ještě větší TDP než procesor), už se vysokým otáčkám po pár minutách zátěže nelze vyhnout. Zvuk je relativně neutrální, ale rychlé proudění vytvoří dostatek hlasitého „šumění“, aby bylo jisté, že notebook při hraní zcela jistě nepřeslechnete. V rámci třídy bych hlučnost při herní zátěži zařadil někam k lepšímu průměru.
- touchpad = 32,6°C
- levá strana pod klávesnicí = 30,2°C
- pravá strana pod klávesnicí = 34,4°C
- klávesnice vlevo = 42,6°C
- klávesnice vpravo = 48,5°C
- spodek maximum = 48,1°C (levý zadní roh)
- výdech chlazení (levý) = 48,7°C
- výdech chlazení (pravý) = 44,7°C
- napájecí adaptér = 43,9°C
teplota okolí při měření: 26°C
Vytížení jednoho jádra CPU
Zátěž jednoho jádra procesor stabilně vytaktuje na 4,3 GHz (což je s podivem, když oficiálně by měl mít maximálně 4,2 GHz), kde se zvládne držet neomezeně dlouho. Procesor v takovém případě odebírá 12 W a jeho teplota vystoupá na necelých 60 °C.
Vytížení všech logických jader CPU
Při plné zátěži všech jader procesor zvládne po jednotky sekund udržet takt 3,9 GHz (50 W), ale rychle přechází na stále velmi slušných 3,6 GHz (42 W). Po pěti minutách se procesor ohřeje na 80 °C a notebook sníží takt na 3,4 GHz, kdy už je jeho spotřeba jen 35 W. Teplota tím klesne pod 70 °C, takže už notebook vydrží podávat takový výkon neomezeně dlouho.
Vytížení CPU + 3D GPU
Kombinovaná zátěž grafického čipu a dvou jader procesoru není z pohledu procesoru nijak problematická. Obě jádra podávají stabilně svých 4,3 GHz (23 W) neomezeně dlouho. Jeho teplota vystoupá na 84 °C a teplota grafického čipu se v takové zátěži drží do 70 °C.
- Konstrukce notebooku, rozměry, hmotnost a mobilita
- Pracovní plocha, klávesnice a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Reproduktory a webkamera
- BIOS a zabezpečení
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
- Technická data
Kapitoly článku: