RECENZE: Acer Nitro 5 (AN515-44) - 15'' střední třídy, na hraní i práci, s velmi výkonným procesorem AMD
27. 10. 2020 06:20 Rubrika: Recenze Autor: J Z
- Konstrukce notebooku, rozměry, hmotnost a mobilita
- Pracovní plocha, klávesnice a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Reproduktory a webkamera
- BIOS a zabezpečení
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
- Technická data
Kapitoly článku:
Procesor (CPU)
Základní deska konfigurací AN515-44 je postavena na nejnovější generaci procesorů AMD Ryzen 4000 s TDP 45 W. V testované konfiguraci jde o AMD Ryzen 7 4800H, který nabízí osm výpočetních jader s podporou SMT (obdoba Hyper Threadingu), takže se tváří jako šestnáct logických procesorů. Základní takt 2,9 GHz se může automaticky dle potřeby navýšit až na 4,2 GHz.
HWinfo Single-Thread mód (zatíženo jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 93729
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 66745
HWinfo Multi-Thread mód (zatížena všechna jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 879721
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 891846
Cinebench R11.5
- Rendering (Single CPU): 2,19 pts
- Rendering (Multiple CPU): 20,34 pts
- Multiprocessor Speedup: 9,30
Cinebench R15
- Rendering (Single CPU): 190 cb
- Rendering (Multiple CPU): 1756 cb
- Multiprocessor Speedup: 9,25
Cinebench R20
- Rendering (Single CPU): 490 cb
- Rendering (Multiple CPU): 4034 cb
- Multiprocessor Speedup: 8,24
Testy 3D Mark – CPU
- Night Raid – CPU: 12812
- Fire Strike – Physics: 20284
- Time Spy – CPU: 8875
Výpočetní výkon procesoru lze z nabídky Intelu asi nejlépe přirovnat k osmijádrovému Intel Core i7-10875H (8 jader, 2,3-5,1 GHz), který nabízí velmi podobný výkon při zátěži jednoho i všech jader. Cenově však je konkurencí spíše Core i7-10750H (6 jader, 2,6-5,0 GHz), který sice také nabízí stejný výkon jednoho jádra, ale o 20 % nižší výkon při použití všech jader. AMD tedy ve většině běžných použití vychází jako zajímavější volba z pohledu poměru cena-výkon.
V případě Intelovských procesorů je navíc výkon mnohem více ovlivněn kvalitou chlazení notebooku, neboť tyto procesory více topí.
Operační paměť (RAM)
Základní deska je osazena dvojicí slotů SO-DIMM pro operační paměti typu DDR4-3200. V testované konfiguraci jsou přítomny dva 8 GB moduly (Micron Tech. 8ATF1G64HZ-3G2J1), které tvoří 16 GB RAM v režimu dual-channel. Maximem zvoleného procesoru by mělo být teoreticky až 64 GB při použití dvou 32 GB modulů.
- HWiNFO32 (propustnost paměti): 13927 MB/s
Ukládání dat (SSD, HDD)
SSD
Notebook je v testované konfiguraci vybaven jedním M.2 NVMe SSD s kapacitou 1 TB (WDC PC SN530 SDBPNPZ-1T00-1014). SSD využívá všechny čtyři PCIe linky dostupné uvnitř slotu a nabízí skvělé přenosové rychlosti.
Pokud by vám náhodou úložná kapacita nestačila, má Nitro 5 nadstandardní možnosti rozšíření. V počítači je totiž ještě jeden slot M.2 (PCIe/SATA), kam můžete rovnou strčit další SSD.
- HD Tach (měření průměrné přenosové rychlosti při čtení): 1088,7 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 0,5 ms
HDD
V notebooku je připravena také pozice pro 2,5“ HDD (SATA) nebo i další SSD. Výrobce v balení dodává i propojovací kablík.
Síťová konektivita
Spojení s ostatními počítači je možné Ethernetovým kabelem pomocí gigabitového řadiče Killer E2600 (fakticky čip Realtek), případně bezdrátově pomocí karty Intel Wi-Fi 6 AX200 (160MHz), která podporuje jak Wi-Fi /AX, tak nejnovější Bluetooth.
Během používání jsem nezaznamenal žádný problém v kvalitě příjmu bezdrátového signálu. Počítač udržoval stabilní spojení i na místech s velmi slabým signálem, kde již některé počítače mají problém.
Rozborka
Notebook drží pohromadě 11 stejných šroubů s křížovou hlavou. Spodní kryt lícuje se základnou notebooku velmi těsně, takže je třeba se opatrně dostat do škvíry a povolit plastové západky. Osvědčilo se mi začít na čele notebooku. Boky jdou povolit snadno a další těsné místo je až vzadu. Rozebrání je středně obtížné.
Po sejmutí krytu se uživateli obnaží snadno vyměnitelné dva paměťové moduly, M.2 SSD modul (PCIe) a jeden další volný M.2 slot (PCIe/SATA), Wi-Fi modul a pochopitelně i integrovaná baterie. Pro SSD moduly jsou navíc na vnitřní straně krytu notebooku umístěny dva samostatné pasivní chladiče, které lze odmontovat, a uvolnit tak případně místo pro jiné SSD moduly s vlastním chladičem. V notebooku je prostor pro 2,5“ HDD (nebo SSD) s rozhraním SATA. Sympatické je, že vedle montážního rámečku pro 2.5'' zařízení je v balení notebooku umístěn sáček se šroubky a především také kablík pro propojení SATA rozhraní se základní deskou. Zkušený uživatel by měl snadno zvládnout odmontovat chlazení, vyčistit jej, přepastovat a znovu složit.
- Konstrukce notebooku, rozměry, hmotnost a mobilita
- Pracovní plocha, klávesnice a další ovládací prvky
- Hlavní HW parametry, CPU, RAM a ukládání dat
- Grafický výkon a kvalita displeje
- Reproduktory a webkamera
- BIOS a zabezpečení
- Chlazení v klidu i zátěži
- Napájení a výdrž baterie, maximální i v zátěži
- Konfigurace a ceny, Závěr s klady a zápory
- Fotogalerie
- Technická data
Kapitoly článku: